BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ma nem emelt kamatot az MNB, maradt a 6,15 százalék

A piaci várakozással szemben ma elmaradt az újabb MNB-szigorítás.

2022. április 7. csütörtök, 09:03

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az utóbbi napok gyors forintgyengülése ellenére az utóbbi hetekkel egyező, 6,15 százalékos kamaton hirdette meg újabb egyhetes betéti tenderét az MNB.

Ez azt jelenti, hogy nem változik az irányadó kamat - derül ki az MNB tenderadataiból.

A tartás meglepetésnek számít, mivel a piaci várakozás az volt, hogy újabb 30 bázispontos emelés jöhet, miután a forint jelentősen gyengült az elmúlt két napban az Európai Bizottság bejelentésére.

A várakozások szerint mennyiben az alapkamat emelésének ütem havonta 1 százalékkal folytatódik, az egyhetes betéti kamatszint pedig havonta 60 bázisponttal emelkedik, a két kamatszint valamikor júliusban érhet össze 8 és 9 százalék között.

A mostani 6,15 százalékos irányadó magyar kamat továbbra is a legmagasabbnak számít a régióban. A lengyel jegybank szerdán, meglepetésre, 100 bázisponttal emelte az alapkamatot, de így is még csak 4,5 százaléknál tartanak, míg a cseh alapkamatszint jelenleg 5 százalék.

Legutóbb március 24-én szigorított a magyar jegybak, akkor30 bázisponttal emelte az egyhetes betét kamatát, így lett az effektív kamat mértéke a mostani 6,15 százalék.

Eközben a jegybanki alapkamat március
23. óta 4,4 százalékon van, a következő kamatmeghatározó ülést pedig
április 26-án tartják, így legközelebb akkor szűkülhet majd a rés az
alapkamat és a kéthetes betéti tender, azaz a jelenlegi irányadó eszköz
kamata között.

Virág Barnabás MNB-alelnök március 22-én arról beszélt
a kamatdöntést követően, hogy az orosz-ukrán háború miatt 2,5-4,5
százalékosra csökkenti a
GDP-növekedéssel kapcsolatos várakozásokat. Az infláció 7,5-9,8 százalék
körül alakulhat az idén. Az MNB szerint középtávon az árstabilitást
kell a fókuszba helyezni,
folytatni kell a szigorítást a korábbinál nagyobb mértékben. Közben az
alapkamat folyamatosan felzárkózik az egyhetes betét szintjéhez. A
szigorúbb monetáris kondíciók hosszabb ideig tartó fenntartása indokolt
az árstabilitás fenntartása érdekében - hangsúlyozta Virág Barnabás. A
swap-tenderek folytatódnak, az egyhetes betét kamatával az MNB
rugalmasan reagál a fejleményekre. A kamatemelés addig folytatódik, amíg
az inflációs kilátások az elvárható szintre nem csökkennek - ígéri az
MNB

Már több mint öt hónapja tart

A
csütörtökönként tartott egyhetes betéti tenderek aukcióin az
alapkamattól el lehet térni, így az ezeken kialakuló, az alapkamatnál
magasabb kamatszint az, ami ténylegesen érvényes a piaci működésben.
Amióta ezt a lehetőséget az MNB megteremtette emelt is minden
alkalommal.

  • Az MNB monetáris tanácsa 2021. november 16-án
    arról döntött, hogy a csütörtökönként meghirdetendő egyhetes betét
    kamata az alapkamat fölé is mehet. Ez egyben azt is jelentette, hogy az
    MNB búcsút intett a tavaly nyáron beállt konvencionális fordulatnak,
    amikor a kiegészítő eszközök mellett évek elmúltával ismét az alapkamat
    vált a központi eszközzé. Így a tényleges kamatszint az egyhetes eszköz
    miatt ismét eltérhet az alapkamattól. Ezeken felül az MNB a
    swap-eszközeit is újragondolta, a tervezett fokozatos kivezetés helyett
    azonnal lép, ezzel is mérsékelve bankrendszerben lévő likviditást. Mivel
    az egyhetes betéti tenderen jelenleg az MNB korlátlanul elfogadja az
    ajánlatokat, ez a kamat vette át újra az irányadó szerepet. 
  • 2021
    november 18-án valóban megérkezett a következő emelés: az egyhetes
    betéti eszköz kamata 40 bázisponttal, 2,5 százalékosra ugrott. Az
    irányadó kamat november 25-én 2,9 százalékra, december 2-én pedig 3,1
    százalékra nőtt. A
    2021. december 9-i
    20 bázispontos újabb emelést az is lehetővé tette, hogy a monetáris
    tanács november 30-án a kamatfolyosót kiszélesítette és aszimmetrikussá
    tette.
  • Ezt követően december 23-án 30 bázispontos, 30-án pedig
    20 bázispontos szigorítás volt, akárcsak 2022. január 6-én, így már 4
    százaléknál járt a kamat. Innét egy hónapos pihenés következett, február
    3-án pedig 30 százalékos emelés jött, akárcsak február 26-án. Innét
    következett március 3-án a 75 bázispontos ugrás, majd március 10-én jött
    az újabb 50 bázispont, ezt követte a március 24-i 30 bázispontos emelés, így
    6,15 százalékos lett a ráta.
Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet