BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ennyire költekeznek a magyarok - Mire megy el a legtöbb pénz?

A magyar háztartások havonta élelmiszerre közel 20 ezer forintot költöttek a KSH legfrissebb adatai szerint, amelyből az is kiderül, hogy húsra kevesebbet költöttünk, de többet vásároltunk havonta. Emellett cikkünkből kiderül az is, hogy baromfi- és sertéshús közül melyik a népszerűbb, illetve hogy mi hiányzik a magyar lakásokból.

2016. október 31. hétfő, 09:59

Fotó: Napi Gazdaság / Napi Gazdaság​​
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idei első félévben átlagosan fejenként havi 74 400 ezer forintért fogyasztottak a magyarok - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss előzetes adataiból. Ez - az inflációt is figyelembe véve - 3 százalékos növekedést jelent a múlt év első feléhez képest (72 214 forint).

A KSH-elemzés szerint kedvezően alakult a kiadási szerkezet, mivel a három alapvető célra (élelmiszer, lakásfenntartás, közlekedés) fordított összeg minimális mértékben ugyan, de 0,6 százalékkal csökkent. Az összes kiadáson belül pedig egyedül a közlekedésre költöttek a magyarok 0,2 százalékkal kevesebbet, ami lényegében stagnálást jelent a múlt év első feléhez képest.

Így jön össze a 74,4 ezer forintos havi kiadás
Kiadás fejenként és havonta 2016. első félév Változás év/év
Élelmiszerek és alkoholmentes italok 19 736 forint 2,4%
Szeszes italok, dohányáruk 2 514 forint 0,8%
Ruházat és lábbelik 2 230 forint 2,8%
Lakásfenntartás és háztartási energia 16 915 forint 2,7%
Lakberendezés, háztartásvitel 2 756 forint 6,4%
Egészségügy 3 594 forint 1,7%
Közlekedés 7 980 forint -0,2%
Hírközlés 5 063 forint 6,0%
Kultúra, szórakozás 3 896 forint 5,8%
Oktatás 508 forint 7,6%
Vendéglátás, szálláshely-szolgáltatás 2 919 forint 5,7%
Egyéb termékek és szolgáltatások 6 337 forint 5,6%

Élelmiszerre tehát közel 20 ezer forint megy el. Ezen belül húsra tavalyhoz képest 2 százalékkal kevesebbet (5508 forint) költöttünk ugyan, de a mennyiség mégis 20 dekával 5,1 kilóra nőtt a húsárak csökkenése miatt. A két legkedveltebb hús közül továbbra is a baromfi van fölényben, ebből havonta 1,6 kiló fogy, míg a sertéshúsból 1,4 kiló, szemben az egy évvel korábbi 1,5, illetve 1,3 egy főre jutó kilóval.

Kenyérből, tejből valamivel többet fogyasztottunk, zöldségből és krumpliból kevesebbet, a tojásból és gyümölcsből pedig ugyan annyit. A halak (és tengeri ételek) továbbra is marginális tételt jelentenek, fejenként mindössze 197 forintot vittek el havonta. Ezzel szemben gyümölcskiadás például 1341 forintra rúgott, a havi kenyérbüdzsé pedig meghaladta a 3 ezer forintot.

A teljes képért kattintson az ábrára!

Kinek van mosógépe, autója?

A tartós fogyasztási cikkek közül tévéje és mosógépe lényegében már minden háztartásnak van, azaz ezek közelítik a teljes ellátottságot. A tévéken belül pedig egyre nagyobb a korszerű LCD- vagy plazmatévék aránya.

Berendezés, műszaki termék, tartós fogyasztási cikk) Mennyire elterjedt a háztartásokban?
Mikrohullámú sütő 86 százalék
Mosogatógép 17 százalék
Mosógép 97 százalék
Színestévé 97 százalék
Digitális fényképezőgép 35 százalék
Asztali számítógép (PC) 44 százalék
Hordozható számítógép (laptop, notebook) 40 százalék
Kézi számítógép (netbook, tablet) 12 százalék
Mobiltelefon 93 százalék
Vezetékes telefon 47 százalék
Személygépkocsi 51 százalék

A táblázatból látszik, hogy a tabletek még nem terjedtek el, ahogy a mosogatógép is ritkán fordul elő a magyar lakásokban.

Ha tetszett a cikk, a Bukszát szeretheti a Facebookon is.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet