BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megint a devizahiteleseken csattanhat az ostor

Elemzők szerint a bankoknak kedvező bonyolult adó-visszatérítés lehet a háttérben annak, hogy kormány hezitál, milyen árfolyamon váltsák át a devizahiteleket forintra. Az erősebb árfolyam alkalmazása kétélű fegyver lehet.

2014. november 4. kedd, 11:18

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még nem dőlt el, milyen árfolyamon alakítják át forinthitellé a devizahiteleket - mondta Varga Mihály hétfőn a Hír TV-nek. A nemzetgazdasági miniszter ezzel megerősített az ezzel kapcsolatban hetek óta terjedő piaci találgatásokat, amelyeket a Bloomberg kérésére három héttel ezelőtt még nem kommentált a kormány.

Varga két korlátra hivatkozott, amelyeket a devizahitelek átváltásánál figyelembe kell venniük. Az egyik, hogy azok, akik korábban forintban adósodtak el, nem járhatnak rosszabbul azoknál, akik devizahitelt vettek fel. A másik, hogy a bíróság döntése értelmében az árfolyamkockázatot az kölcsönöket felvevő ügyfeleknek kell viselniük.  A piaci tálálgatások szerint azonban más szempontok is meghúzódhatnak a  háttérben.

Melyik ujjukat harapják?

A Bloomberg október közepén idézte a Nomura meg nem nevezett magyarországi döntéshozókra alapozott információját, miszerint elképzelhető, hogy a kormány a piacinál erősebb árfolyamon válthatja át a devizahiteleket. A cél ezzel az lenne, hogy lefaragják a bankoknak járó adó-visszatérítést.

Az egyoldalú kamatemelések és az eltérő vételi és eladási árfolyam alkalmazása nyomán az ügyfeleknek visszafizetendő összegek ugyanis 2004-ig mérséklik a pénzintézetek adóköteles jövedelmét, ezen belül 2009-es mérlegfőösszegüket, amelynek alapján a mai napig fizetik tetemes különadójukat. Következésképpen az erre eső adójuk visszajárna. A Nomura számítása szerint a piaci árfolyam alkalmazása esetén 250 milliárd forintot kaphatnának a bankok.

Ezt faraghatja le, ha ennél erősebb forintárfolyamot alkalmaznak. Ugyanakkor ebben az esetben a ügyfelek forintban kevesebbet kapnának vissza. Másrészt hitelük maradéka is kisebb lenne, ami viszont a bankok veszteségét növelné meg. Találgatások szerint e szempontok érvényesítésének \"megfelelő egyensúlyát\" a piacinál nagyjából tíz százalékkal erősebb árfolyam alkalmazásával érhetnék el.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet