BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elképesztően rossz magyar adat jött - osztja a nyugtatót Varga Mihály

Az államháztartás hiánya áprilisban további 249,9 milliárd forinttal nőtt, így négy hónap után a deficit 954,1 milliárd forint, amely történelmi rekord. A kiugróan hiány oka a négynapos hosszú hétvége, így májusban jöhet a korrekció.

2014. május 7. szerda, 16:34

Fotó: Dömötör Csaba / Pelsőczy Csaba
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A növekvő kiadások nem veszélyeztetik a hiánycélt címmel adta ki államháztartási gyorstájékoztatóját az NGM az áprilisi hiányról. A megnyugtatónak szánt címadás ellenére inkább az sejthető, hogy a hivatalos kormányzati kommunikáció ellenére gond lehet a költségvetéssel - hacsak májusban nem jön a fordulat.

Áprilisban 249,9 milliárd forint volt a hiány, így az első négy hónapban 951,1 milliárd forint a deficit, ami az éves terv 96,8 százaléka. Annyi az NGM javára írandó, hogy jelezték: nyárra az éves cél fölé nőhet a deficit, majd az év végi nagy adóbevételekkel jöhet egyenesbe a kincstár.

A 951,1 milliárd forint minden idők négyhavi rekordja mind a nominális adatot, mind az éves teljesülés százalékát tekintve. Az NGM hivatalos közleménye szerint a kiugróan rossz hiányadat \"összhangban van a bevételek és a kiadások idei évre tervezett időbeli lefutásával.\"

Az államháztartáson belül a központi költségvetés 1031,5 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 44,8 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 35,6 milliárd forintos szufficittel zártak. A 2013. év I-IV. hónapjában az államháztartás központi alrendszerének deficitje 528,6 milliárd forint volt.

A hosszú hétvége kavart be

A két év első négyhavi egyenlegének eltérő alakulását olyan egyedi tényezők eredményezték, melyek a központi alrendszer egész évre vonatkozó pénzforgalmi hiányára nincsenek hatással, vagyis nem veszélyeztetik a kitűzött hiánycél teljesülését - közölte az NGM.

Egyrészt az idei év április hónapjában a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap kiadásai, az Egészségbiztosítási Alapon belül a gyógyító-megelőző ellátások, valamint a központi költségvetési szervek kiadásai jelentős összegben meghaladták az előző évi összegeket, melynek legfőbb oka az, hogy a Magyar Államkincstár a május elejei szünnapok miatt már április végén átutalta a családtámogatásokhoz és a bérek kifizetéséhez szükséges fedezetet azért, hogy minden érintett a szokásos időben megkaphassa a fizetését és a járandóságát - fogalmaz a szaktárca közleménye.

A központi költségvetési szerveknél foglalkoztatottak bére és a családi támogatások (családi pótlék, gyes, gyet, anyasági támogatás) előrehozott kifizetése értelemszerűen megnövelte az áprilisi kiadásokat, ugyanakkor a májusit csökkenti - írta az NGM.

Nem kell megszorítás

Jelentős mértékben meghaladták a tavalyi azonos időszaki kiadásokat a helyi önkormányzatok támogatásai is. Ez utóbbi részben az idei évi magasabb előirányzatból, részben a nettó finanszírozás körében folyósított utalások magasabb mértékéből fakad. Rontotta a központi alrendszer egyenlegét a tavalyi év azonos időszakához képest a helyi önkormányzatok adósságkonszolidációja keretében idén április végéig kifizetett 68,6 milliárd forint törlesztési célú támogatás. Ez ugyanakkor javítja az önkormányzati alrendszer egyenlegét.

A kiadások és bevételek teljesülésének időben eltérő eloszlása miatt a hiány nagyságának lefutása nem időarányos: az év elején a kiadások - a fenti okok miatt a korábbi éveknél nagyobb mértékben - meghaladják a bevételeket - hangsúlyozza a minisztérium.

Az éves uniós módszertan szerinti hiánycél ugyanakkor nem változik, az továbbra is a GDP 2,9 százaléka. Az NGM többször és annak vezetője Varga Mihály legutóbb a Konvergencia Program bemutatásakor szögezte le, hogy nincs szükség a hiánycélok eléréséhez megszorításokra. A program az idei 2,9 százalékos hiány után jövőre 2,8 százalékos, majd 2016-ban 2,5 százalékot terveznek. A tervezési ciklus végére a GDP 1,9 százalékára csökkentenék a hiányt, miközben folyamatos két százalék feletti gazdasági növekedés várnak 2014-2017-es időszakban.

Az államháztartás hiánya (milliárd forint)
január-április Év végén Éves hiányterv százalékában
2001 -91,3 -454,9 20,1
2002 -316,1 -1616,2 19,6
2003 -400,4 -1054,3 38,0
2004 -547,6 -1284,1 42,6
2005 -710,0 -984,4 72,1
2006 -904,2 -2056,4 44,0
2007 -745,4 -1291,4 57,7
2008 -522,4 -910,6 57,4
2009 -604,1 -924,9 65,3
2010 -637,0 -869,8 73,2
2011 -666,2 -1734,4 38,4
2012 -228,2 -607,5 37,6
2013 -528,6 -1125,2 47,0
2014 -951,1 -984,6 96,6
Forrás: NGM
Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet