BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szigorítás jön az óvodáknál - kitolták a kötelező beíratást

Az Országgyűlés döntése alapján csak 2015. szeptember 1-jétől lesz kötelező az óvoda a gyermek hároméves korától. Az egyéves halasztást a hiányzó infrastruktúrával indokolja az oktatási bizottság. Az óvodák ugyanakkor csak az életvitelszerűen a körzetükben lakó gyermekeket kötelesek felvenni.

2013. november 18. hétfő, 22:43

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az oktatási bizottság erről szóló, a jövő évi költségvetést megalapozó törvényekhez benyújtott módosító javaslatát 285 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 8 tartózkodással fogadta el a parlament hétfőn. Az indítványt a Fidesz, a KDNP és a Jobbik támogatta, az MSZP ellenezte, az LMP pedig tartózkodott. A zárószavazás a jövő héten lesz. A hároméves kortól kötelező óvoda a köznevelési törvény értelmében eredetileg 2014 szeptemberétől lépett volna hatályba.

A halasztást - amit a kormány a bizottságokban nem támogatott - a szükséges infrastruktúra megteremtésével indokolta a Pokorni Zoltán vezette oktatási bizottság.

Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője, a bizottság tagja korábban azt mondta, jelenleg is elegendő férőhely lenne arra, hogy minden háromévesnél idősebb gyermeket beírassanak az óvodákba, az intézmények \"földrajzi eloszlásán\" azonban még javítani kell. Szerinte az egyéves halasztás elegendő időt biztosít a szükséges változtatásokhoz.

A parlament jóváhagyta azt az oktatási bizottsági módosító javaslatot is, amely szerint az óvodák csak az életvitelszerűen a körzetükben lakó gyermekeket kötelesek felvenni. Emellett előírták, hogy az ingatlan legalább három hónapja a gyermek lakó- vagy tartózkodási helyeként szerepeljen a nyilvántartásban. (A törvény jelenleg úgy szól, hogy az óvoda köteles felvenni, átvenni azt a gyermeket, akinek lakóhelye, ennek hiányában a tartózkodási helye a körzetében található.)

A módosítás lehetőséget ad arra, hogy az óvodavezető - ha kétség támad afelől, hogy a gyermek valóban helyben lakik-e - felszólítsa a szülőt, 15 napon belül a területileg illetékes védőnőtől származó nyilatkozattal igazolja a védőnői ellátás igénybevételét. Ellenkező esetben az óvodavezető vagy a fenntartó által szervezett bizottság családlátogatással ellenőrizheti, hogy a gyermek a bejelentett címen lakik-e. Ha pedig a szülő a javasolt három időpont egyikén sem teszi lehetővé a családlátogatást, az óvoda megtagadhatja a felvételt.

A bizottság indoklása szerint azt a gyakorlatot kívánja visszaszorítani, hogy a családok valótlan adatokat szolgáltatnak annak érdekében, hogy gyermekük bekerüljön egy frekventáltabb óvodába.

Inforádió
Inforádió
MTI
MTI

Ez is érdekelhet