BUX 140402.29 0,56 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

MNB: az EU-s pénzek növelik az államkasszát

Az októberben befolyt uniós átutalások jóvoltából jelentősen emelkedett a központi kormányzatnak a jegybanknál elhelyezett betétállománya és egyúttal az MNB külföldi követelésállománya - olvasható ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden közölt statisztikai mérlegének előzetes adataiból.

2013. november 12. kedd, 12:59

Fotó: Napi Gazdaság / Koncz György
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A költségvetés betéteinek havi átlagos állománya 420 milliárd forinttal nőtt a múlt hónapban és 1311 milliárd forintot ért el. A hónap végi záróállomány is 1300 milliárd forintra rúgott. Kizárólag a tranzakciókból eredően, tehát az árfolyamváltozást és egyéb átértékelődést figyelmen kívül hagyva, a jegybank külföldi követelésállománya 616 milliárd forintnak megfelelő összeggel emelkedett októberben és a hónap végén meghaladta a 9900 milliárd forintot (33,6 milliárd euró).

Az előzetes adatok szerint októberben nőtt a bankrendszer forintlikviditása, amit a kéthetes MNB kötvényállománynak az 574 milliárd forintnyi havi növekménye mutat a belföldi vásárlókat tekintve. A külföldiek 23 milliárddal növelték MNB-kötvénycsomagjukat.

A hitelintézetek MNB-nél vezetett számláinak átlagos egyenlege alig mozdult októberben, 430 milliárd forint körüli szinten stabilizálódott, alig 6,5 milliárd forinttal meghaladva a kötelező tartalékolás szintjét.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet