BUX 139977.90 0,25 %
OTP 45850 -0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új adókulcs születhet - szembe menne az EU-val a kormány

Újra nekirugaszkodik a kormány a \"luxusáfa\" bevezetésének.

2013. július 26. péntek, 08:20

Fotó: Napi Gazdaság / Nagy Attila
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ismét felvetette a luxuscikkeket terhelő magasabb, 30-35 százalékos áfakulcs bevezetésének lehetőségét Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádióban. Emlékeztetett, hogy korábban az Európai Bizottság \"visszaverte\" a magyar kormány ilyen irányú törekvését, de - mint hangsúlyozta - \"egy újabb nekirugaszkodásra lesz szükség\", mert így válhat teljessé a magyar adórendszer igazságossága.

A kormányfő elmondta, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt a feladatot kapta, hogy a családi adókedvezmény kiterjesztését és a luxustermékek magasabb áfáját is építse be a jövő évi adótörvényekbe.

A családi adózással kapcsolatban jelezte, az a probléma állt elő, hogy aki több gyermeket vállal és kevesebbet keres, az ugyan rendelkezik az adókedvezmény lehetőségével, de nem tudja azt érvényesíteni. Ezért döntött úgy a kormány, hogy ilyen esetben igénybe vehető a kedvezmény a járulék terhére is. Tájékoztatása szerint ez mintegy 250-260 ezer családnak nyújt segítséget.

\"Most van, nem lesz\"

A miniszterelnök arról is beszélt, ki kell vezetni a lakáscélú devizahitel intézményét. A kormány tárgyalási mandátumot adott Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek, ez arról szól, hogy ki kell vezetni a lakáscélú devizahitel intézményét a magyar pénzügyi rendszerből - mondta Orbán Viktor. \"Most van, a jövőben pedig nem lesz\" lakáscélú devizahitel - a kormányfő szavai szerint ezt kell megoldania Varga Mihálynak. A tárcavezető szabad kezet kapott azzal kapcsolatban, hogy milyen megoldást választ - közölte Orbán Viktor, hozzátéve ugyanakkor: olyan megoldásra van szükség, amely nem dönti be a magyar pénzügyi rendszert, de visszautasítja azt a cinikus magatartást, hogy \"hát ilyen a boksz, így működik a pénzvilág\".

A devizahitelesek korábbi megsegítései alkalmával, a végtörlesztés, az árfolyamgát és az eszközkezelő kialakításakor a kormány \"nem sok energiát fecsérelt\" a tárgyalásokra, mert akkor még Magyarország gyenge állapotban volt, ezért a kabinet \"villámháborút\" folytatott szerinte. Most azonban az ország erős, \"ezért nem is egy végtörlesztés típusú megoldást javaslunk, hanem egy nyugodt, higgadt tárgyalást\" - tette hozzá. Arra a felvetésre, hogy esetleg ezeket a korábbi intézkedéseket erősítik-e, Orbán Viktor azt válaszolta: ezek lehetséges döntések, \"de a cél nem az, hogy javítsunk az eddigi eszközökön\", hanem a lakáscélú devizakölcsönök kivezetése. Hozzátette, \"a mi gondolkodásunk középpontjában azok állnak, akiknek egy lakásuk van, amelyben laknak, és ilyen értelemben az egyetlen vagyontárgyukat fenyegeti veszély\". \"Azért tudtunk széles felhatalmazást adni a gazdasági miniszternek, mert több olyan alkotmányos megoldás is létezik, amellyel a korábban megkötött szerződéseket módosítani tudjuk\" - jelentette ki Orbán Viktor.

A miniszterelnök szavai szerint a lakáscélú devizahitelek konstrukciója rossz a családoknak és a gazdaságnak is, ez a legsebezhetőbb oldala ma az országnak. Úgy fogalmazott, az ilyen devizakölcsönt felvevő embereket becsapták, a bankok \"minimum gondatlan, ha nem rosszhiszemű magatartást\" tanúsítottak, ráadásul az állami szervek sem tették meg azt, amit meg kellett volna tenni.

MTI
MTI

Ez is érdekelhet