A Napi Gazdaság szerdai számának cikke
Németország, Ausztria és Hollandia kezdeményezésére az EU külügyminiszterei október közepére halasztották Törökország uniós csatlakozási tárgyalásainak újrakezdését. Az első egyeztetés holnap lett volna, ám a külügyminiszterek arra jutottak, hogy amíg a török vezetés az elmúlt hetekben látott módon kezeli a kormányellenes megmozdulásokat, addig nem lenne helyénvaló a belépésről tárgyalni. A török rendőrség tegnap húsz embert tartóztatott le Ankarában azzal a gyanúval, hogy rendőrökre támadtak az isztambuli megmozdulások idején. Emellett a hatóságok szerint egy terrorszervezet tagjai.
Guido Westerwelle német külügyminiszter igyekezett elvenni az elutasítás élét, mint mondta: igazán kiváló, konstruktív beszélgetést folytatott a döntés előtt, hétfő este török kollégájával, Ahmed Davutogluval. Utóbbi kijelentette, hogy részükről nincs akadálya a tárgyalások felvételének. Törökország 2005-ben kezdte el az uniós csatlakozási folyamatot, egy időben Horvátországgal, amely hétfőtől az EU tagja lesz. A párbeszéd azonban 2010-ben megszakadt, ám Ankara folytatta az előkészületeket, amit Brüsszel is segített. Tavaly 856 millió eurót utalt át a szükséges intézményi reformok végrehajtására. Az Európai Bizottság tavaly októberi jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a törökök előreléptek a demokrácia és az emberi jogok érvényesülésével kapcsolatos kétségek eloszlatásában.
Angela Merkel kancellár inkább azt szeretné, ha Törökország speciális partneri státust alakítana ki az EU-val ahelyett, hogy belép az államközösségbe − írta a BBC. A most elért négy hónapos haladéknak köszönhetően az ügy csak a szeptember végi német parlamenti választások után kerül ismét terítékre.
