BUX 137934.55 -1,12 %
OTP 44310 -1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hat éve nem volt ilyen magas a hiány

Augusztusban 122 milliárd forinttal nőtt az államháztartás hiánya, ami 2006 augusztusa óta a legrosszabb adat. A kiadások ugrottak meg jelentősen.

2012. szeptember 6. csütörtök, 16:08

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Augusztusban az államháztartás központi alrendszerének hiánya 122 milliárd forint volt - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ezen belül a központi költségvetés 106 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 19,1 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 3,1 milliárd forintos szufficittel zártak.Az augusztusi 122 milliárdos hiány a tavalyi 50 milliárdos deficit 2,5-szerese, utoljára 2006-ban volt ilyen magas az augusztusi deficit.

Az államháztartás nyolchavi hiánya így 559,5 milliárd forintra emelkedett, ami az éves cél 97 százaléka.  2011. augusztus végén a deficit 1544,6 milliárd forintot tett ki.

A költségvetés augusztusi bevételei az előző év azonos hónapjához képest mintegy 52 milliárd forinttal emelkedtek, a kiadások viszont 141 milliárd forinttal . Az adóbevételek esetében az általános forgalmi adó, a jövedéki adó, a személyi jövedelemadó és az illetékbevételek haladták meg a tavalyi összeget. Ezen túlmenően a költségvetési szervek bevételei, az állami vagyonnal kapcsolatos befizetések és a kamatbevételek is nagyobb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos időszakában - írja az NGM.

Elszálltak a kamatkiadások

A költségvetési kiadások - döntően egyedi folyamatok miatt - mintegy 141 milliárd forinttal nagyobb összegben alakultak, mint az elmúlt év azonos hónapjában. A kiadások tavalyi évtől eltérő alakulásában szerepet játszott az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások növekménye, a magasabb kamatkiadások és a 2012. május 1-jétől központi költségvetési szervként működő megyei önkormányzati intézmények kiadásai. Mindezek nem teszik összehasonlíthatóvá a két év augusztus hónapjának kiadásait - állítja az NGM.

Magasabbak voltak a fentiek mellett az egyedi és normatív támogatások, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap kiadásai (a korhatár alatti ellátások átkerülése miatt), a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai (az uniós programok kifizetései következtében) és az EU költségvetéséhez történő hozzájárulások is. A kamatkiadások augusztusban 109,5 milliárd forintot tettek ki, 60,4 milliárd forinttal többet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 14,2 milliárd forintos szintet értek el, 2,3 milliárd forinttal többet az előző évinél.

Hiány az egészségbiztostónál is

Társadalombiztosítási alapok 19,1 milliárd forintos hiánya a Nyugdíjbiztosítási Alap 1,8 milliárd forintos, valamint az Egészségbiztosítási Alap 17,3 milliárd forintos deficitjéből tevődik össze. Tavaly a két alap együttes hiánya 34,9 milliárd forintot tett ki. A tavalynál kedvezőbb egyenleg alakulásában kiemelt szerepet játszanak a magasabb szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételek, valamint az egészségügyi hozzájárulások. Az elkülönített állami pénzalapok augusztus havi 3,1 milliárd forintos egyenlege az előző év azonos hónapjához képest kedvezőbb lett.

Az államháztartás egyenlege (milliárd forint)
Január-augusztus Augusztus Éves egyenleg
2001 -202,6 -51,3 -454,9
2002 -658,7 -109,4 -1616,2
2003 -707,6 -105,7 -1054,3
2004 -93,6 -93,6 -1284,1
2005 93,1 -30,0 -984,4
2006 -1386,9 -134,9 -2056,4
2007 -982,3 -69,2 -1291,4
2008 -673,2 -91,9 -910,6
2009 -913,5 -97,7 -924,9
2010 -1081,4 -83,9 -869,8
2011 -1544,6 -50,1 -1734,4
2012 -559,5 -122,0 -576,2
Forrás: PM,MGM
Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet