BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább emelkednek az élelmiszerárak

Az első félévben 0,6 százalékkal volt magasabb a mezőgazdasági termékek termelői ára, mint egy évvel korábban, a növényi eredetű termékek ára 4,6 százalékkal csökkent, az élő állatok és állati eredetű termékek 12,5 százalékkal drágultak.

2012. augusztus 16. csütörtök, 09:51

Fotó: Dömötör Csaba / Kiss Dániel
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

Nyár közepén még nem hatott a gabonaárakra a nemzetközi árupiaci hisztéria, így júniusban a növényi eredetű termékek ára 1,7 százalékkal mérséklődött. A vágóállatoknál viszont elkezdődött az áremelkedési folyamat − ezt a szakmai szervezetek néhány hete közölték, erősen drámai hangvételre sikerült tájékoztatójukon. Az állati eredetű termékek termelői ára így júniusban 8,9 százalékkal emelkedett.

A KSH jelentése szerint ezzel az agrártermékek termelői ára 1,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Mind a kereskedők, mind a termelők a világpiaci folyamatokra fogják a jelenséget, ami elemzők szerint is egyértelmű, hiszen a magyar mezőgazdaság sem képes kivonni magát a nemzetközi folyamatokból. Az azonban kérdéseket vet fel, hogy míg a belpiacon nőttek az átadási árak, addig egy-két termékkörben (például meggy, cseresznye) az exportárak csökkentek. A jelenlegi termelői árak folyamatosan gyűrűznek be a fogyasztói árakba, és szeptemberben újabb árrobbanás várható.

A mezőgazdasági termelőiár-növekedést simította, hogy a gabonafélék ára júniusban 7,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2011 azonos időszakában. A búza és a kukorica ára lényegében stagnált az előző hónapokhoz képest, a zöldségféléké azonban 16 százalékkal nőtt, ami végül pozitív irányba tolta az árindexet ebben a termékfőcsoportban.

A gyümölcsök ára öthavi csökkenés után júniusban növekedésbe fordult és 7,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A vágóállatok termelői ára az év hatodik hónapjában 10,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A vágósertés az átlaghoz képest kiugróan, 20,7 százalékkal drágult, így a kilónkénti 387 forintos felvásárlási ára csak kismértékben maradt a decemberi alatt. Ebben nyilvánvalóan szerepe van a hőségnek is, a vágóállat-termelők a kánikula és az ebből következő elhullás, illetve az állatok étvágytalansága okán elmaradt súlygyarapodás miatt több mint nyolcmilliárd forint veszteséget szenvedtek el. (Ez négymilliárd forint többletkiadásból és ugyanekkora bevételelmaradásból tevődik össze.) A vágómarha az előző évi 52,9 százalékos növekedés után további 1,6 százalékkal drágult. A vágócsirke ára két év óta hónapról hónapra folyamatosan növekedett, a kilónkénti felvásárlási ár a 2010. júniusi 210 forintról 264 forintra emelkedett júniusban.

Az állati eredetű termékek ára az élő állatokénál sokkal lassúbb ütemben, 4,7 százalékkal emelkedett júniusban az előző év azonos időszakához viszonyítva. A KSH szerint ennek hátterében az áll, hogy a tej felvásárlási árának emelkedése − az elmúlt két év folyamatos növekedését követően − a túltermelés miatt megtorpant, majd három hónap alatt megközelítőleg 10 százalékot esett.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet