BUX 138268.95 -0,88 %
OTP 44510 -0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyugdíjváltozások - itt van Selmeczi újabb javaslata

Módosítaná a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló törvényt Selmeczi Gabriella (Fidesz); az Országgyűléshez hétfőn benyújtott javaslattal a képviselő biztosítaná, hogy a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe idén visszalépő tagok követelését állampapírban, illetve készpénzben utalják át a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap (NYACSA) számára, hogy elkerüljék az átváltás miatti esetleges veszteségeket. Az indítvány ezzel burkoltan elismeri: az állam vesztett a 2011-es átváltáskor.

2012. május 21. hétfő, 16:37

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A parlament honlapján olvasható iromány indoklása szerint a javaslattal elkerülhetővé válik, hogy a 2011. évi visszalépéshez hasonlóan az eszközérték-változásából adódódó kockázatokat és esetleges veszteséget a NYACSA, illetve közvetetten a magyar állam viselje, írja az MTI közleménye. Selmeczi indítványa a pénztárak feladatává (a megfelelő költség és kockázat mellett) tenné a nem állampapírban és készpénzben lévő vagyonelemek átváltását.

A javaslat alapján a magánnyugdíjpénztáraknak a visszalépés során az átadásra kerülő követelések értékét 2012. október 12-ig kell állampapírban és pénzben átadniuk a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap részére. A követelésnek legalább a visszalépő tag - 2012. május 31-ei értéknapon fennálló - portfolióján belüli állampapír-aránynak megfelelő részét kell állampapírban teljesíteni. Az átadott állampapírok az értékpapírszámlán történő jóváírás napján a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap tulajdonába kerülnek.

A hozamgarantált tőke feletti összeg kiszámítását a pénztáraknak 2012. május 31-ig el kell végezniük. Mivel a 2012. április havi inflációs ráta csak 2012. május közepén, a 2012. május havi inflációs ráta pedig csak 2012. június közepén áll rendelkezésre, így az elszámolás biztosíthatósága érdekében a hozamgarantált tőke feletti összeg kiszámítása során az elszámolási időszak utolsó két hónapjára a március havi inflációs rátát kell alkalmazni - áll az indoklásban.

Még időben módosítanának
A pénztár a tag tagsági jogviszonyát 2012. május 31-ével szünteti meg (a megszüntetés napja) - rendelkezik a jogszabály. A tagokkal való elszámolás során az átlépés szabályait kell megfelelőn alkalmazni. Az eszközöket - jogszabály ellenkező rendelkezése hiányában - a tagsági jogviszonyát megszüntető tag portfólióján belüli eszközök arányának megfelelően kell átadni. A Selmeczi Gabriella-féle módosító éppen ezt változtatná meg: nem az eredeti portfóliót, hanem kizárólag állampapírt és készpénzt vennének át a magánnyugdíjrendszer megszüntetésének második hullámában átlépő tagoktól
Economx
Economx

Ez is érdekelhet