BUX 139656.89 0,02 %
OTP 45800 -0,37 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fordulat a lakáshitel-kamatokban, hizlalta a tartozást a forintgyengülés

A végtörlesztési periódus lezárultával jelentősen csökkent a jelzáloghitelek iránti kereslet, ami az árazáson is éreztette hatását: az új lakáscélú kölcsönök hajszállal olcsóbbak lettek.

2012. április 27. péntek, 10:19

Fotó: Dömötör Csaba / Nagy Attila
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Márciusban a szezonálisan nem igazított adatok alapján a háztartások által felvett forint lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek új szerződéses értékei jelentősen csökkentek - derül ki az MNB friss jelentéséből, amely elsősorban a végtörlesztési időszak lezárásához kapcsolódó kiváltó forinthitel szerződések megszűnésével magyarázza a visszaesést.

Az új lakáscélú hitelek márciusi, 11,6 milliárdos értéke a februárinak kevesebb mint harmada, míg a szabad felhasználású kölcsönöknél a visszaesés 85 százalékos volt. A kereslet megcsappanásával párhuzamosan az új forint lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója februárhoz képest kisebb mértékben, 0,23 százalékponttal 12,07 százalékra csökkent (egy évvel ezelőtt még 10,34 százalékon állt).

A szabad felhasználású új jelzáloghitelek esetén viszont jelentős, másfél százalékpontot meghaladó növekedés történt, így az átlagos hitelteher már 15,30 százalékon áll. (Tavaly márciusban 11,74 százalék volt ez az érték.) Nem drágultak tovább az amúgy is aranyáron (30,1 százalékot közelítő kamattal) mért személyi hitelek, ahol ráadásul az új szerződések értéke nőtt is az előző hónaphoz képest. A háztartások valamivel többet kapnak a betéteik után is, mint februárban: az új forintmegtakarításokra 6,7, euróbetétre 2,98 százalék az átlagkamat. A márciusban elhelyezett, bő ezermilliárd forintos forintbetét 44-szerese a felvett hitelállománynak.

A háztartások hitelállománya tranzakciókból eredően 24,8 milliárd forinttal mérséklődött március során úgy, hogy a forinthitelek 6,8 milliárd forintos tranzakciós növekményével szemben a devizahitelek 31,7 milliárd forintos tranzakciós csökkenése állt. A lakossági devizahitel-állomány értéke azonban így is nőtt, a forintgyengülés bő 83 milliárddal gyarapította a visszafizetendő összeget, ami így végül 4482 milliárd forinton zárt. Az árfolyamhatás a devizabetéteket 21 milliárddal értékelte fel, így az állományuk átlépte az ezermilliárdos szintet. Ez szűk hatoda a 6,5 ezer milliárdra rúgó forintbetét-állománynak, amivel szemben 3,2 ezer milliárdos forinthitel-tömeg áll.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet