BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A mágnáscsatában Vekszelberg vesztett

Lemondott a UC Ruszal igazgatósági elnöki posztjáról Viktor Vekszelberg, miután nem sikerült tisztáznia hosszú ideje húzódó vitáját az egyik nagytulajdonos és vezérigazgató Oleg Gyeripaszkával.

2012. március 14. szerda, 06:55

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság szerdai számának a cikke

A két oligarcha közti nézeteltérés a társaság hosszú távú stratégiáját érintette. Gyeripaszka ugyanis orosz fém- és bányaipari világvállalat létrehozását megcélozva a Ruszal és a Norilszk Nyikel egyesülése mellett tört lándzsát − írta a Reuters. Ennek érdekében 2008-ban a Ruszalon keresztül megvásárolta a Norilszk negyedét, ám az ehhez felvett hitel hatalmas tehernek bizonyult a válság során.

Vekszelberg leköszönéséhez fűzött nyilatkozatában leszögezte, a masszívan eladósodott társaság mély válságban van a Gyeripaszka által vezetett menedzsment ballépései miatt. A távozó elnök álláspontja szerint a Norilszk-pakett értékesítésével nagyban enyhülnének a vállalatra nehezedő terhek. Vekszelberg nyilatkozatát követően a Ruszal közleményben reagált, amely szerint a volt elnök gyakorlatilag nem látta el megfelelően feladatát a cégnél az elmúlt 12 hónapban, hiszen tavaly február óta egyetlen igazgatósági ülésen sem jelent meg.

Lépésével így legfeljebb az igazgatóság hasonló végkimenetellel járó döntését előzte meg. Vekszelberg távoztával Gyeripaszka erősítheti pozícióját a Ruszalnál, ám a társaságnak 11 milliárd dolláros adósságheggyel kell megbirkóznia úgy, hogy tavaly a világgazdaság lassulása miatt nagyot esett az alumínium ára.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet