BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiderült, mekkora az államadósság

Tavaly év végén 80,3 százalék volt a GDP-arányos államadósság Magyarországon - derül ki a pénzügyi számlák ma megjelent előzetes MNB-adataiból. A harmadik negyedév végén (egy jelentős ugrást követően) 82,6s százalékos volt az adósságráta. Ahogy várni lehetett, ezúttal csökkenni tudott a mutató, ahogy az is az előrejelzéseket igazolja, hogy a szám azért így is kicsivel 80 százalék felett maradt.

2012. február 17. péntek, 08:43

Fotó: Dömötör Csaba / Kummer János
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

<banner> 2010 végén az adósságráta 80,2 százalékon állt, a kormány eredetileg - a konvergenciaprogramban és a Széll Kálmán Tervben - azzal számolt, hogy 2011 végére 75,5 százalékra csökken a GDP-arányos mutató. Ezt a számítást húzta keresztül az árfolyam nagymértékű gyengülése, ami a devizaadósság forintban kifejezett értékét jelentősen megemelte.
</banner>

<banner>A harmadik negyedévi adatot emelte az is, hogy már benne szerepelt az az év eleji adósság, amit azért vettünk fel, hogy aztán a negyedik negyedévben törlesszük belőle a lejáró adósságot. Ez a törlesztés, amit most nem kellett már előfinanszírozni viszont értelemszerűen hozzájárult az adósságmutató negyedik negyedévi csökkenéséhez.</banner>

<banner> Hasonlóképpen a mérséklődés irányába hatott, hogy akadozott az állampapírpiaci forrásbevonás (ami viszont a likvid pénzügyi helyzet miatt nem okozott egyéb gondot). Ezek a tényezők ellensúlyozni tudták, hogy december 31-én a forint árfolyam még gyengébb volt, mint szeptember 30-án, tehát további kellemetlen átértékelődési kellett elkönyvelni. </banner>

portfolio.hu
portfolio.hu

Ez is érdekelhet