BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az önkormányzatok szabadulnának az iskoláktól

A kevesebb kötelező feladat, az újabb adóemelések, az intézmény-összevonások és a létszámleépítések ellenére sem lesz könnyű idén egyensúlyban tartani több kisebb vidéki város költségvetését. Kimondani kevesen merik, de sok helyhatóság pénzügyi szempontból kifejezetten örül, hogy még az idén megszabadulhat iskoláitól.

2012. február 14. kedd, 08:30

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság keddi számának cikke

A több mint 18 milliárd forint adóssággal birkózó Kaposvár képviselő-testülete február második felében dönt az idei költségvetésről; az biztos, hogy szinte minden területen újabb megszorításokra, az intézményeknél, iskoláknál leépítésre lesz szükség ahhoz, hogy a város finanszírozható maradjon. A somogyi megyeszékhelyen idén egyedül az oktatást finanszírozó állami normatíva több mint 63 millió forinttal csökken.

A nagyjából az adósságállománynak megfelelő éves bevétellel rendelkező helyhatóság már decemberben, a 2012-es költségvetési koncepció elfogadásakor elhatározta, hogy 50 százalékkal megemeli a kommunális adót, a korábbiaknál magasabb iparűzési adót vet ki és eltörli az évi 2,5 millió forintnál kisebb árbevétellel rendelkező kisvállalkozók adómentességét is. Emellett bevezették az ebadót is. A tervezett intézkedésekkel akár egymilliárdos megtakarítás is elérhető, ám nem biztos, hogy az adósságszolgálati kötelezettség mellett ez elég lesz.

Nem rózsás a helyzet a mintegy 16 milliárd forint adósságot felhalmozó Szombathelyen sem, a város már tavaly tárgyalni kezdett a bankokkal a finanszírozásról, s ez még nem zárult le. A költségvetési koncepcióban rögzítették, hogy 2012-ben csak tőketörlesztésre vehet fel hitelt az önkormányzat, beruházásokra kizárólag vagyonértékesítésből, ingatlaneladásból lehet költeni. Növeli a gondokat, hogy idén a központi költségvetésből kapott normatív támogatás mintegy 300 millióval csökken, a büdzsé kiadási oldalát 1,8 milliárd forinttal kell csökkenteni.

A városban nemcsak abban bíznak, hogy már idén kevesebbe kerül az iskolák fenntartása, hanem abban is, hogy további feladatok kerülnek a járásokhoz. A bevételek növelése érdekében Szombathelyen is jelentős mértékben megemelték a vállalkozásokat érintő adókat.

Nagykanizsának 2011 végén 400 millió forintos működési hitelt kellett felvennie, pedig már az ősszel jelentős összegeket vontak el az intézményektől és a gazdasági társaságoktól. Az idei büdzsé sokkal szigorúbb lesz − közölték a városházán. Újabb takarékossági program jön, a nagyobb vállalkozásokat érintő építményadó emelésétől pedig legalább 160 millió forint többletbevételt várnak.

Az idén mintegy 32 milliárdból gazdálkodó székesfehérvári önkormányzat a 2012-es büdzsében 1,5 milliárd forintos hitelfelvétellel számolt. A város ez évi adósságszolgálati kötelezettsége 2,8 milliárd forint, pedig Székesfehérvár nem tartozik az eladósodott városok közé. Az is igaz, hogy a város gazdálkodása akkor sem kerül veszélybe, ha nem kapják meg a hitelt, hiszen van tartalékuk, tavaly csupán iparűzési adóból (hipa) egymilliárd forinttal több folyt be a város kasszájába, mint amennyit terveztek.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet