BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fordulat a magyar költségvetésben? - itt vannak a részletek

Kisebb csoda történt januárban az államháztartásban – a kormány hozta a kötelező többletet. Az állam januárban 107,3 milliárddal költött kevesebbet a bevételeinél.

2012. február 7. kedd, 16:21

Fotó: Dömötör Csaba / Déri Miklós
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - 2012. év január havi többlete 107,3 milliárd forintra teljesült. Ezen belül a központi költségvetés 85,3 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 1,4 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 20,6 milliárd forintos szufficittel zártak. 2011. január hónapjában az államháztartás központi alrendszerének deficitje 122,8 milliárd forint volt - közölte az előzetes adatokat a nemzetgazdasági tárca. A január a magas decemberi adófizetéseknek rendre szuficites - ennek ellenére 2011-ben vaskos 122,8 százalékos hiányt hozott össze az NGM, ezért kellemes meglepetést, hogy most tudták hozni a kötelezően elvárható többletet.

Az államháztartás központi alrendszerének 2012. január havi többletéhez jelentős mértékben hozzájárult, hogy a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei magasabb, kiadásai viszont alacsonyabb összegben alakultak az előző év azonos hónapjánál. Ezen felül az adóbevételek közül az áfabevételek, valamint a jövedékiadó- és a játékadó-bevételek is magasabbak lettek. A magasabb áfa-bevétel a decemberre előrehozott vásárlásoknak köszönhető - hisz az áfa mértéke 25-ről 27 százalékra emelkedett januárban.

A központi költségvetés január havi kiadásai közel 84 milliárd forinttal alacsonyabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos hónapjában, mely elsősorban a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásainak alacsonyabb teljesülésével függ össze. Ez főként egyes uniós operatív programokhoz kapcsolódó kifizetések elhúzódásának köszönhető, másrészt pedig a rendszerint január-február hónapban fizetett agrár-környezetgazdálkodási támogatások már 2011 decemberében kifizetésre kerültek.

A kamatkiadások 2012. januárban 75,1 milliárd forintot tettek ki, 19,5 milliárd forinttal többet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 9,2 milliárd forintos szintet értek el, 3,4 milliárddal többet az előző évinél. A nettó kamatkiadások (65,9 milliárd forint) összességében 16,1 milliárd forinttal lettek magasabbak, mint az előző évben.

Az államháztartás egyenlege januárban (milliárd forint)
2001 2,8
2002 -75,3
2003 -44,4
2004 -248,3
2005 -198,4
2006 -140,4
2007 -196,1
2008 33,8
2009 37,8
2010 31,3
2011 -122,8
2012 107,3
Forrás: NGM, PM
Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet