BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új bombaüzlet a magyar gyümölcspiacon

Egyre értékesebb gyümölcs lesz a birs, a hazai és külpiaci kereslet évről évre emelkedik.

2011. július 8. péntek, 14:09

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság pénteki számának cikke

A szüret ugyan még messze van, a nyugat-dunántúli termelőknek azonban kilogrammonként már most két eurót ígérnek a jó minőségű gyümölcsökért. A lapunk által megkérdezett termelők szerint az áremelkedés nemcsak a tavalyi és az idei kedvezőtlen időjárással magyarázható, a nyersen ritkán fogyasztott gyümölcs ugyanis egyre keresettebb alapanyag, nemcsak Nyugat-Európában, de már Magyarországon.

Az osztrák, német, francia és olasz cukrászok, illetve édesipari gyártók évente soktonnányit használnak belőle, de a hazai pálinkafőzők körében is egyre népszerűbb. A feldolgozók tavaly 450−500 forintot fizettek egy kilogramm jobb minőségű birsalmáért, a jelentős ültetvényekkel rendelkező Burgenlandban azonban ennek két-, két és félszerese volt a felvásárlási ár.

A hazai termőterület a kereslet ugrásszerű növekedésével párhuzamosan két-három éve kezdett gyarapodni, az új ültetvények többsége azonban még nem fordult termőre. Zala, Vas és Veszprém megyében egyre többen osztrák, német és olasz felvásárlókkal kötnek szerződést, de az sem ritka, hogy a nyugati tulajdonos a saját kertjében hoz létre ültetvényt. Birstermelők szerint a legnagyobb gondot tavaly és idén is az időjárás okozta, illetve okozza, az már most biztos, hogy a várt és leszerződött mennyiségnek többen a legjobb esetben is csupán a kétharmadát tudják majd produkálni.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet