A kormány nyugdíjpénztárakat érintő intézkedései miatt mintegy 200 milliárd forintnyi kereslet kiesésére számít jövőre az ING Alapkezelő a kötvénypiacon. Mivel azonban az államháztartási hiány finanszírozását amúgy is elsősorban az euró piacról tervezték megoldani, ez várhatóan nem fog komoly változást okozni a piacon.
Az Alapkezelőnél azt valószínűsítik, hogy az ÁKK a hosszú futamidejű kötvények kibocsátásának mérséklésével fog reagálni az új helyzetre. Ezek ugyanis a nyugdíjpénztárak egyik legfontosabb befektetési célpontjai.
Az Alapkezelő úgy gondolja, hogy a külföldiek véleménye, hazánk minősítése, valamint a költségvetés helyzete sokkal jelentősebb hatással lesz az állampapír piacra, mint a nyugdíjpénztárak átutalásainak felfüggesztése.
Találgatásokba nem kíván bocsátkozni az alapkezelő, de remélik, hogy a minisztériumban a tagok érdekeit figyelembe véve döntenek a továbbiakról és kompenzálják valamilyen módon a nyugdíjpénztári tagokat - például hasonlóan ahhoz, ahogy ez Észtországban történt.
