A VDSZ pénteki közleménye szerint az érdekvédelmi szervezet elnöksége a kormányprogram és a kormányzat eddigi lépéseit értékelve felszólítja a miniszterelnököt, hogy a szociális partnerség európai normáit figyelembe véve kezdődjenek meg a tárgyalások az Országos Érdekegyeztető Tanácsban, illetve az ágazatokat érintő kérdésekről az Ágazati Párbeszédbizottságokban. Különös tekintettel arra, hogy a programban két munkáltatói szervezettel kötött megállapodás szerepel, és a közszférát érintő döntések nélkülözték a szociális partnerek álláspontjának figyelembe vételét. Egyben kéri a konföderációkat, hogy üljenek össze a munkavállalók érdekében teendő lépések összehangolására.
"Sok a "nemzeti ügy", kevés a dolgozókat pozitívan érintő konkrét elképzelés" - áll a VDSZ közleményében.
A szervezet a felsorolt intézkedések sorából hiányolja a beígért béren kívüli juttatások adójának és a „szuperbruttó" megszűntetésének tényleges határidejét, továbbá várja a női munkavállalók esetében hangoztatott 40 éves munkaviszonyban állók nyugdíjazásának lehetőségét.
Az érdekképviselet követeli a bejelentett intézkedések részletes bemutatását - olvasható a szakszervezet közleményében.
A VDSZ fenntartja a választások előtt, a kormányzópárt számára is tett konzultációs ajánlatát, amelynek elfogadására akkor Orbán Viktor miniszterelnök titkársága ígéretet is tett - idézték Székely Tamást, a VDSZ elnökét a közleményben.
A VDSZ a kedden bejelentett gazdasági intézkedések kapcsán felhívta a figyelmet, hogy a minimálbért érintő adójóváírás megszűntetése a legszegényebb családokat érinti leghátrányosabban. A családpolitika hangsúlyozása és e javaslat nincs párhuzamban egymással. Ezért pontos és határozott információkra van szükség.
Az érdekvédelem támogatja, hogy a munka becsületének visszaállítása és a család került a kormányzati célok középpontjába. A szakszervezet az egészségügyben, a betegek érdekében történő minden pozitív változást támogat, amely az ellátások színvonalának emelésével jár. A szakszervezet viszont elutasít minden olyan kezdeményezést, ami esetleg tovább csökkenti a betegellátást, amely a munkavállalók egészségromlásához vezet.
