BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Simor: többet kell megtakarítani

A válság nyomán megnőttek a lakossági megtakarítások Magyarországon, s remélhető, hogy az első ijedtség után ez a tendencia tartós lesz, mivel a gazdasági növekedést a jövőben elsősorban belső megtakarításokból szükséges finanszírozni - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a pénteken rendezett Pénziránytű konferencián.

2010. június 4. péntek, 13:04

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jegybank elnöke elmondta: az elmúlt időszakban a hiány finanszírozása érdekében a költségvetés felszívta a lakossági megtakarításokat, így a vállalkozások külföldi forrásokból finanszírozták beruházásaikat illetve folyó tevékenységüket. Azok az országok a legsérülékenyebbek, amelyek nagy belső, illetve külső államadósságot halmoztak fel, s ebből a szempontból igen sérülékeny Magyarország, mivel a GDP-arányos államadósság a régió átlagának kétszerese - szögezte le Simor András.

A gazdaság fenntartható növekedése érdekében változásra van szükség - hangsúlyozta a jegybank elnöke -, amelynek legfontosabb eleme, hogy a költségevetés ne szívja fel a megtakarításokat. A második, s ugyanilyen fontos elem, hogy növekedjenek a lakossági megtakarítások - tette hozzá.

A magyar gazdaság növekedése érdekében a külföldi forrásokat csak korlátozottan lehet bevonni - jelezte Simor András.

Király Júlia, a jegybank alelnöke szerint a mainál jobban kell ösztönözni a háztartások hosszú távú megtakarításait, ebben az MNB azzal tud segíteni, hogy következetesen törekszik az árstabilitásra, az inflációs cél elérésére, illetve a pénzügyi stabilitás fenntartására. Az MNB alelnöke a Pénziránytű Alapítvány konferenciáján pénteken Budapesten pozitívnak nevezte, hogy az újonnan felvett hiteleknél - a jelzálog alapú és nem jelzálog alapú hiteleknél is - 75 százalékra nőtt a forint alapú kölcsönök aránya.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet