A jegybank inflációs jelentése szerint kormányzati intézkedések nélkül, tehát az alapfolyamatok alapján és beavatkozás nélkül 4,3-4,5 százalékos deficit jöhet össze idén, vagyis szó sincs durva hiánytúllépésről. A szakértői gárda meg is jegyzi, hogy ez a szám "nem tartalmazza a költségvetési feszültségek kezeléséből adódó többletkiadásokat". Így a Fidesz-vezetők által sokszor emlegetett, most már 6-7 között mozgó, sőt, akár 7,5 százalékig is felkúszó hiány csak úgy jöhet össze, hogy a hiánytúllépés tetemes részét az új kormány által bevállalt dolgok adják, legyen az akár állami vállalatok, önkormányzatok, kórházak adóssága egy részének átvállalása vagy esetleg adócsökkentés - írja laptársunk.
Ha a mostani folyamatokba nem nyúlna bele a kabinet, akkor jövőre 3,9 százalékos hiányszám adódna, és 2012-re kerülnénk a bűvös 3 százalékos, az euróbevezetés szempontjából fontos szint alá - olvasható az MNB jelentésében.
