BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak a Fidesz tornázhatja fel 7 százalékra a hiányt

Nagyon erőlteti a Fidesz és az új kormány vezető gazdaságpolitikusai azt a kommunikációt, hogy jóval magasabb lesz valójában a költségvetés idei hiánya a leköszönt kormány által kitűzött 3,8 százalékos GDP-arányos célnál, valójában az alapfolyamatok alapján koránt sincs olyan nagy gond a büdzsével - legalábbis ez olvasható ki az MNB elemzéséből - írja az Index.

2010. június 2. szerda, 18:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jegybank inflációs jelentése szerint kormányzati intézkedések nélkül, tehát az alapfolyamatok alapján és beavatkozás nélkül 4,3-4,5 százalékos deficit jöhet össze idén, vagyis szó sincs durva hiánytúllépésről. A szakértői gárda meg is jegyzi, hogy ez a szám "nem tartalmazza a költségvetési feszültségek kezeléséből adódó többletkiadásokat". Így a Fidesz-vezetők által sokszor emlegetett, most már 6-7 között mozgó, sőt, akár 7,5 százalékig is felkúszó hiány csak úgy jöhet össze, hogy a hiánytúllépés tetemes részét az új kormány által bevállalt dolgok adják, legyen az akár állami vállalatok, önkormányzatok, kórházak adóssága egy részének átvállalása vagy esetleg adócsökkentés - írja laptársunk.
Ha a mostani folyamatokba nem nyúlna bele a kabinet, akkor jövőre 3,9 százalékos hiányszám adódna, és 2012-re kerülnénk a bűvös 3 százalékos, az euróbevezetés szempontjából fontos szint alá - olvasható az MNB jelentésében.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet