Bár az európai uniós irányelvek fontos célokat jelenítenek meg, az ellátásbiztonság kérdése túl van dimenzionálva - vélte Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató ügyvezető igazgatója az "Energiabiztonság 2011 - a magyar EU-elnökség kihívásai" című konferencián
Az ellátásbiztonság túlhangsúlyozása miatt már a versenyképesség, illetve a környezetvédelem célkitűzései is kevesebb figyelmet kapnak a kívánatosnál.
A kérdés ilyen szintű hangoztatása mögött egyfajta oroszfóbia is van, ezt mutatja az is, hogy főleg a földgáz területére összpontosul; az Európai Unió pedig egyfajta Maginot-vonalat épít Oroszországgal szemben - fogalmazott a szakember.
Ugyanakkor annak, hogy az oroszok hirtelen másik piacot keresnek Európa helyett földgázuknak, éppen olyan kicsi az esélye, mint például a norvég gázforrás "elvesztésének". Oroszországnak továbbra is az az érdeke, hogy Európában, Magyarországon értékesítse a kitermelt földgázt - tette hozzá Hegedűs.
Az ellátásbiztonság szempontjának túlzott érvényesülése a fogyasztókra az indokoltnál nagyobb terheket rak - állítja Hegedűs Miklós, aki szerint a stratégiai gáztározó megépítésének indokoltsága megkérdőjelezhető, ahogyan a másfél évvel ezelőtti magyarországi gázkorlátozás sem igazolható teljes mértékben.
Az egyik fő kérdés, hogy néhány évtized múlva milyen energiaigénnyel kell számolni: a jelen folyamatok alapján közép távon nemigen bővül az európai gázfogyasztás, most a reálgazdasági visszaesés, később a valószínű technológiai váltás is ebbe az irányba mutat - mondja a GKI Energiakutató ügyvezető igazgatója.
Az energiabiztonság kérdése így összességében nem energetikai ügy, kissé érthetetlen és fölnagyított a probléma - véli Hegedűs Miklós, aki szerint Magyarország ellátásbiztonsága jobb az európai átlagnál - bár ezt igazoló adatok jelenleg nem ismertek. A gazdaságossági oldalról való indokolatlanság miatt valószínűleg a Déli Áramlat és a Nabucco megvalósítása is késhet - fogalmazott Hegedűs, hozzátéve, hogy továbbra sem tudni, kik töltik meg, és kik fogyasztják majd el a gázt a vezetékekből.
Bayer Mihály, Magyarország Nabucco-nagykövete szerint az a kérdés, hogy hogyan tudunk nem orosz gázt behozni Magyarországra. Nem értjük meg magunkat az oroszokkal; teljesen más hozzáállás és szabályozási környezet a jellemző; teljesen máshogy képzeljük az életünket - fogalmazott, hozzátéve, hogy maguk az oroszok sem segítették elő a beléjük vetett bizalom megerősítését Európában, utalva arra, hogy Vlagyimir Putyint személyesen állította le a gázszállításokat.
