BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kérnek az államból az energiacégek

Erősen megosztott a magyar energiaipari közvélemény az ágazat másfél évtizeddel ezelőtt lezajlott privatizációjának és megnyitásának megítélésében. Az állami befolyás növekedését csak nagyon kevesen támogatnák, mindössze 6 százalék mondta, hogy az állami szabályozásnak folyamatosan meghatározóvá kellene válnia - derül ki egy friss felmérésből.

2010. május 4. kedd, 12:50

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az energiaszektor privatizációját csak minden ötödik szakember látja pozitívan, jóllehet általában az ágazatban támogatják a magántőke jelenlétét a közműszolgáltatásban - derül ki a Forsense közvéleménykutató és az energiainfo.hu közös kutatásából.

A piacnyitás értékelése is ellentmondásos a felmérés szerint. A megkérdezettek mindössze 8 százaléka elégedett teljes mértékben a liberalizációval, 19 százalékuk szerint viszont egyáltalán nem volt eredményes a piacnyitás.

Az energiainfo.hu és a Forsense 2009 őszén kutatási programot indított a magyarországi energiapiacok átalakulásáról. Az online felmérésben csaknem 300 szakember vett részt, ezt kiegészítve felsővezetői interjúk készültek az energiaipar átalakulásáról.

A piacnyitás sikere

A piacnyitás eredményességéről megoszlanak a vélemények: a kérdezettek közel ötöde szerint egyáltalán nem volt sikeres, további 29 százalék szerint pedig csak részben volt sikeres.

Rendkívül magas (41 százalék) azok aránya, akik szerint részben volt sikeres a folyamat, és csak 8 százalék mondta, hogy nagymértékben elégedett vele. Nem volt olyan, aki teljes mértékben elégedett lenne a liberalizációval.

Az állami szerepvállalást illetően a legtöbben (36 százalék) azon a véleményen vannak, hogy a háztartási fogyasztók körében az állam tartsa meg közvetlen befolyását, minden más fogyasztói csoport esetében viszont teremtsen tiszta piaci viszonyokat.

Közel ugyanennyien (32 százalék) mondták, hogy középtávon maradjon meg a kettős piaci működés.

Állami befolyás

Az állami befolyás növekedését csak nagyon kevesen támogatnák, mindössze 6 százalék mondta, hogy az állami szabályozásnak folyamatosan meghatározóvá kellene válnia, és egyre kisebb teret engednie a piac önszabályozásának.

A többség támogatja a magántőke jelenlétét, azonban a szektor privatizációját 45 százalék negatívan, és mindössze 25 százalék pozitívan ítéli meg.

A szakmai felmérés szerint az ágazatban úgy vélik, hogy az uniós szabályozás megfelelően nagy mozgásteret hagy a nemzeti szabályozó hatóságoknak, a helyi sajátosságokhoz igazodó reguláció kialakítására.

Lakossági tájékozottság

A felmérés részeként ősszel a lakosság energetikai tájékozottságát is vizsgálták. A szakmai szereplők által adott válaszokkal összevetve a közel 1000 főt érintő felmérést feltűnő, hogy a lakosság sokkal kevésbé támogatja a nukleáris energiát, mint a szakma. Ezzel együtt a lakossági fogyasztóknak csak 40 százaléka lenne hajlandó többet fizetni a megújuló forrásból előállított áramért, átlagosan 5-10 százalékkal.

A közvélemyénykutatás nagy tanulsága még, hogy a lakosság meglehetősen tájékozatlan az energetikai ügyekben, sokan a saját energiafogyasztásuk nagyságával sincsenek tisztában. A többség például arról sem tud, hogy a KÁT-on keresztül a villanyszámlájával támogatja a zöldáram-termelőket. 

Ugyanakkor a cégek és a lakosság is nagy arányban válaszoltak úgy, hogy elégedetlenek az állami tájékoztatással.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet