BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Föléleszti az uránbányászatot a Fidesz?

Egyelőre kevés részlet ismert a Fidesz energiapolitikai elképzeléseiből, de a legfontosabb területek gázfüggőségünk és energiapazarlásunk mérséklése, illetve a megújuló energiaforrások felhasználásának a növelése lenne egy befektetésbarátabb szabályozási környezet kialakításával.

2010. április 26. hétfő, 15:25

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt években a környezetvédelem és a gazdaságpolitika tekintetében egyaránt kulcsterületté vált az energetika, amely előtt Magyarországon különösen nagy kihívások állnak a szakemberek szerint.

A magyar energiapolitikában a legsürgetőbb feladat a szemléletváltás: előretekintõbb, fenntarthatóbb energiagazdálkodásra van szükség Magyarországon - véli Ságodi Attila, a KPMG energetikai és közüzemi tanácsadási partnere.

Sokkal szívesebben hallanék a végfelhasználói árak csökkentésére vonatkozó ígéretek helyett a szabad szolgáltató választás könnyítésére, vagy a piaci versenyt erősítő infrastrukturális fejlesztésekre vonatkozó terveket - teszi hozzá. Ezekkel a lépésekkel ráadásul a nyugat-európai, gyakran alacsonyabb piaci árak is könnyebben "gyűrűznének be" Magyarországra, vagyis a végeredmény itt is lehetne az árak csökkenése.

Mindehhez a beruházások élénkítésére, gazdaságösztönzőbb politikára lenne szükség, és a szakember szerint várható is, hogy az áramtőzsde júliusi indulásához hasonló fejlemények piacibb jelleget adnak a szolgáltatási ágazatnak.

Fontos szempont, hogy integrált, gazdaságélénkítő hatással is járó fejlesztések induljanak. A nagyobb hozzáadott értéket biztosító, az energetikához kapcsolódó ipar és szolgáltatások fellendülése jelentősen támogathatná a magyar gazdaság egészét is; jó lenne ezekre koncentrálni - állítja a KPMG energetikai és közüzemi tanácsadási partnere. Persze ehhez olyan nagy rendszerekben is változásra van szükség, mint az oktatás, a kutatások, a tudomány támogatása - tette hozzá.

Zöldbank és uránbányászat

A Fidesz honlapján az energiapolitika szóra rákeresve 286 találatot kapunk, amelyek gyakran olyan általános megállapításokat tartalmaznak, miszerint "energiapolitikai irányváltásra van szükség", vagy "az energetika és az építésgazdaság (..) az elkövetkező évtized gazdasági húzóágazatává válhat, amihez azonban az oktatás és k+f terén is előrelépésre van szükség". Azt is olvashatjuk azonban, hogy a vállalkozás szabadságának elvét tiszteletben tartva, a jelenleginél erősebb állami, közösségi szerepvállalás szükséges.

A Fidesz korábban bejelentette, hogy a meglévő lakásállományt környezetbarát és energiatakarékos beruházásokkal akarják korszerűsíteni. Ehhez szerintük egy olyan pénzintézetre van szükség, amely ennek a hitelezésével foglalkozik. A "zöldbank" lényege, hogy a lakók az energiatakarékos megoldások nyomán keletkező megtakarításokból tudják törleszteni a hiteleket. Matolcsy György, a korábbi Fidesz-kormány gazdasági minisztere nemrég egy sajtóbeszélgetésen megemlítette, hogy kormányra kerülése esetén a párt 500 milliárd forintos energiahatékonysági programot hirdet.

A Fidesz szerint ugyanakkor nem kerülhető meg a hazai szénbázis adta lehetőségek kiaknázása, és a nukleáris energiára is szükség van. Hogy ez utóbbi alatt konkrétan mit értenek, kérdéses; az AmChamtől származó értesüléseink szerint viszont a magyarországi uránbányászat föltámasztásának szándékával már keresték a magánszektorból a regnáló magyar kormányt, amelyből a paksi atomerőmű teljes tüzelőigénye is fedezhető lenne.

Az ország és a kormány érdeke

Összességében részletek nem ismertek a Fidesz energiapolitikai elképzeléseiről, de nagyon jó lenne, hogy az új kormány számára az átláthatóság fontos szempont lenne - véli Ságodi Attila. Általános államosítási törekvésektől ugyanakkor nem kell tartani a szektorban a szakértő szerint.

A leendő kormány terveit, programját egyelőre az energetika területén sem ismerjük, de a múltbeli tapasztalatok alapján az elmúlt években a fontos döntések konszenzusok alapján születtek - mondta el Perger András, az Energia Klub munkatársa. Ez azt vetíti előre, hogy a kormányzati szándék kevés területen fog változni.

A két legfontosabb célhoz, a megújuló energiaforrások súlyának növeléséhez és az energiahatékonyság fokozásához le kell bontani az adminisztratív akadályokat, és - egyéb energiapiaci támogatások átcsoportosításával - növelni kell a célra fordított állami források mennyiségét. Emellett a magyar döntéshozatali mechanizmusnak is át kell alakulnia, hiszen nem az EU jelentette kényszerre hivatkozva, hanem saját érdekeinket felismerve kellene meghozni a hosszú távon is meghatározó döntéseket - véli Perger András.

Mindez egyébként a mindenkori kormány saját érdekével is találkozik, ugyanis a hatékonyabbá váló energiaellátással többlet források szabadulhatnának föl - fogalmaz Perger András, az Energia Klub munkatársa.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet