BUX 139877.87 0,18 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ez vár ránk jövőre a kormány szerint

Az idei 0,3 százalékos visszaesés után jövőre a GDP 3,7 százalékos növekedését prognosztizálja a kormány a most nyilvánosságra hozott konvergenciaprogramban, az idei 3,8 százalékos államháztartási hiány pedig a GDP 2,8 százalékára mérséklődhet.

2010. február 1. hétfő, 08:35

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány pénteken benyújtotta Brüsszelnek a konvergenciaprogram aktualizált változatát, amely az idén 0,3 százalékos GDP-csökkenéssel számol, ám 2011-re 3,7, 2012-re pedig 3,8 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál. A tárca szerint a háztartások fogyasztása az idén még 2,5 százalékkal csökken, a korábbinál kisebb visszaesést igazából az élénkülő exporttal magyarázzák: ez utóbbi 5,5 százalékkal nőhet az idén hasonló mértékű importaktivitás mellett.

Mint ismert, az idei inflációs várakozásait a tárca 4,1 százalékra emelte a korábbi 3,9 százalékról - ami nem jelent komolyabb változást, hiszen a költségvetés kidolgozásakor (2009 szeptemberében is) 4,1 százalékos inflációs pályával számoltak. A konvergenciaprogram szerint a munkanélküliség idén 10,8 százalékon tetőzik, a munkavállalói létszám 0,4 százalékos emelkedése mellett.

A PM szerint az idei 3,8 százalékos államháztartási hiánycél tartható, ami jövőre a GDP egy százalékával mérséklődhet - így a tárca elképzelése szerint Magyarország jövőre már éppen képes lehet a maastrichti hiánymutató teljesítésére.

Az idei költségvetési folyamatokról szólva a PM elismeri, hogy 2009-ben a jövedelemadók elmaradtak a várakozásoktól, míg a fogyasztási adók teljesülésében egyszeri hatások (zárjegyek felvásárlása) is szerepet játszottak, ami kockázatot jelent 2010-re nézve. Ide számítva még az Alkotmánybíróság döntését is, a bevételek a bruttó hazai termék (GDP) 0,3 százalékával eshetnek vissza.

Ugyanakkor az elmaradó bevételek ellensúlyozhatók a költségvetési szervek kiadásainak csökkentésével, kedvezőbb állampapír-piaci környezet megtakarításokat hozhat a kamatkiadásoknál, illetve a magánnyugdíj-pénzári visszalépő pénztártagok járulékainak visszautalása is növeli a bevételeket (lásd külön cikkünket). A fennmaradó kockázatok kezelhetők a tartalékokból - így a PM szerint teljesíthető az idei hiánycél.

Mivel 2010 és 2012 között az adó- és járulékbevételek a GDP másfél százalékával mérséklődnek, a hiány csökkentése csakis a kiadások mérséklésével érhető el - fogalmaz a program. Ugyanakkor nincs szükség újabb megszorításokra, hiszen a már megkurtított energiatámogatási, lakástámogatási kiadások révén ez elérhető - csak tartani kell a költségvetési szigort, legalábbis a kormány szerint.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet