BUX 139877.87 0,18 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Maguk mögött hagyták félelmeiket a vállalatvezetők

A vállalatvezetők már maguk mögött hagyták legsötétebb félelmeiket az elhúzódó recesszió miatt. Az egy évvel korábbi borúlátás helyére a jövőbeli növekedésbe vetett bizalom lépett - írja Globális Vezérigazgatói Felmerésében a PricewaterhouseCoopers. A cégvezetők közel 40 százaléka idén már létszámnövelést tervez.

2010. január 28. csütörtök, 11:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A PwC felmérése kimutatta, hogy világszerte a vállalatvezetők 81 százaléka derűlátó a következő 12 hónapot illetően, míg 18 százalékuk állította, hogy továbbra is pesszimista. Egy éve még a megkérdezettek 35 százaléka volt borúlátó és mindössze 64 százalékuk bizakodó.

A felmérés szembeötlő különbségeket fedett fel a feltörekvő gazdaságokban és a fejlett országokban dolgozó cégvezetők bizalmi szintje között. Észak-Amerikában és Nyugat-Európában például a vezérigazgatók négyötöde bízik a növekedésben a következő év során, ugyanez az arány Kínában és Dél-Amerikában 91 százalék volt.

A visszatérő optimizmus a munkaerő bővítési tervekben nyilvánul meg leginkább, márpedig a felmérésben résztvevő vállalatvezetők csaknem negyven százaléka erre készül. A válaszadók negyede azonban 2010-ben is létszámcsökkentést tervez. Összehasonlításként ez az arány egy évvel korábban még ötven százalék volt.

"A vállalatvezetők egyértelműen lelkesebbé váltak és háttérbe szorult a világméretű gazdasági összeomlástól való félelem. A bizakodást ugyanakkor árnyalja a fellendülés visszafogott üteme és a gyakran drasztikus költségcsökkentések hatása.

A fellendülés a feltörekvő gazdaságokban gyorsabb, mint a fejlett országokban, továbbá a különböző iparágak függvényében is változó. A talpraállásra azoknak a vállalatoknak vannak a legjobb esélyei, amelyek a recessziót az előbb-utóbb bekövetkező fellendülést szem előtt tartva vészelik át. A cégeknek döntéseket kell hozniuk a növekedést célzó stratégiai beruházásokról" - mondta Dennis M. Nally, a PwC globális elnöke.

A kormányzati beavatkozás megítélése

A vállalatvezetők egyértelműen foglaltak állást a túlzott szabályozás veszélyeiről. A megkérdezettek több mint kétharmada nem értett egyet azzal a véleménnyel, hogy a kormányzatok csökkentették az általános szabályozói terheket.

Ezen kívül a többség ellenezte a kormányzati tulajdonszerzést a magánszférában még a legnehezebb időkben is: a válaszadók kevesebb, mint fele értett egyet azzal, hogy a kormányzati tulajdon segít stabilizálni egy-egy iparágat válság idején.

Az autógyárak és a bankok, azaz a recesszió során számottevő kormányzati támogatásban részesülő ágazatok vezetői értékelték legjobban a kormányzati tulajdon szerepét a nehéz időszakban. Ugyanakkor a vállalatvezetők derűlátók voltak mindazon kormányzati erőfeszítések tekintetében, amelyek rendszerszintű kockázatokat, például egy újabb gazdasági válság kibontakozását igyekeznek kezelni. A vezérigazgatók 65 százaléka egyetértett abban, hogy a szabályozói együttműködés sikerrel járhat a rendszerkockázatok csökkentésében.

A vállalatvezetők körében világszerte a legnagyobb aggályra továbbra is az elhúzódó recesszió ad okot (65 százalék), amelyet szorosan követ a túlszabályozástól való félelem (60 százalék). A túlzott szabályozói beavatkozást több vállalatvezető tartja "rendkívül aggályosnak" (27 százalék). A sokak által említett egyéb üzleti veszélyek között szerepel még a tőkepiaci instabilitás, illetve a valutaárfolyamok ingadozása.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet