BUX 139847.52 0,16 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rést ütöttek az alkotmánybírák a büzsdén

Összesen 26 napig volt érvényben a költségvetési törvény a parlament által elfogadott formában - a pénzügyi tárca máris készítheti az új prognózisát, illetve a ma a kormány elé kerülő konvergenciaprogramot is át kell dolgoznia az Alkotmánybíróság (Ab) tegnapi döntését követően.

2010. január 27. szerda, 08:53

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Pénzügyminisztérium számításai szerint a 30 millió forint feletti ingatlanokból 62 milliárd forintnyi adó folyhatott volna be idén a költségvetésbe - ám a csökkenő ingatlanárak miatt végül csak 49 milliárd forintot terveztek be. Mivel a választások előtt a Bajnai-kormány valószínűleg nem dönt új adóról vagy annak alkotmányossá tételéről, így nem lesz más választása, mint a kiadások csökkentése vagy a 99 milliárd forintos stratégiai tartalék mérséklése. Így papíron még tartható lehetne a 870,3 milliárd forintos pénzforgalmi hiánycél.

Az Alkotmánybíróság érvényben hagyta a légi és vízi járművek adóztatását, valamint a nagy értékű autók vagyonadóját. A 10 ezer hazai kishajó adója mintegy 100 millió forint lenne - egyetlen budai villa értéke -, vagyis költségvetési szempontból jelentéktelen összeg, ami még a beszedés költségeit sem fedezné. Az 1570 magánrepülő után 50 milliót fizetnének a tulajdonosok - ami szintén nem sokat hozna a büdzsének. Mivel a hajók, repülők politikai megfontolásból kerültek be a törvénybe, megadóztatásuknak túl sok értelme nincsen.

A 125 kilowattot meghaladó teljesítményű autók a hazai gépjárműállomány 2,5 százalékát teszik ki. Ezek tulajdonosai egymilliárd forintot fizetnek az idén, és mivel ezekről az autókról pontos nyilvántartással rendelkezik a közlekedési felügyelet, elvileg ez az adó fennmaradhat.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet