BUX 139847.52 0,16 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bajnai: nem lesz ingatlanadó

A vagyonadó ugyan alkotmányosan megvalósítható - de ez a következő parlament feladata lesz - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök a kormányülést követően.

2010. január 27. szerda, 12:52

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vagyonadó célja, hogy az ország legtehetősebb emberei csökkentsék a legszegényebbek terheit. Ezért a vagyonadó a szolidaritásról szól - ha azt eltörlik akkor nem az emberek, hanem a vagyonos emberek győznek - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök a kormányülést követő sajtótájékoztatóján.

Magyarország elemi érdeke az igazságosabb közteherviselés - ezt szolgálja a vagyonadó. Az AB keddi döntése után két lehetősége maradt a kormánynak: a szabályok pontosításával megteremthetőek a vagyonadóztatás feltételei. Másik az megoldás 50 milliárd forintos takarékossági intézkedés, hiszen várhatóan ennyivel csökkennek a központi költségvetés tervezett bevételei az adónem eltörlésével. (Erről bővebben itt olvashat.)

Az MSZP és SZDSZ frakcióval folytatott konzultáció után a kormány úgy döntött, hogy nem módosítja a vagyonadót - azzal foglakozzon a következő parlament.

Az Alkotmánybíróság kedden találta az alaptörvénnyel ellentétesnek a lakóingatlanok adóztatását, abban a formában, ahogy azt a parlament elfogadta. A taláros testület leszögezte, hogy sem a vagyonadó, sem az önbevalláson alapuló vagyonadó nem alkotmányellenes - ám az már ellentétes a jogbiztonsággal, ha az ingatlan becsléséből eredő pontatlanságok miatt az ingatlantulajdonost joghátrány éri.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet