Elvileg tavaly december 31-ig lehet volna visszaváltani a régi, forgalomból már 15 éve kivont bankjegysorozat tagjait, vagyis a kék Adyt ábrázoló 500-ast, a Bartókkal ékesített ezer forintost, valamint barna színben pompázó Széchenyis ötezer forintost - amit a kilencvenes évek végén a Magyar Nemzeti Bank pánikszerűen egy hétvége alatt vont ki a forgalomból, arra hivatkozva, hogy nagy mennyiségű hamisítvány piacra dobásától tart.
A majd tizenöt éves pihentetés ellenére még 2,9 milliárd forintnyi régi - legálisan kibocsátott - "Széchenyis" bankjegy kallódik párnacihákban - derül ki az MNB negyedéves adatiból. A kisebb címletekkel együtt összesen 7,8 milliárd forintnyi pénzt nem váltottak vissza, ráadásul míg az ötezresekből csak mintegy 580 ezer darab kallódik valahol, addig 3,3 millió darab ezres maradt a háztartásokban - amely 3,3 milliárd forint értéket képvisel. Az adat azért meglepő, mert inkább az ötezer forintos volt a tartalékpénz - a korábbi vélekedések szerint ezt a címletettet tették a leggyakrabban félre.
Az MNB a nagy állomány miatt úgy döntött, hogy a régi sorozatú címletek beváltási idejét újabb tíz évvel meghosszabbítja - így azokat 2019. július 27-ig lehet az MNB-ben, néhány bankban és a postafiókokban visszaváltani.
