BUX 139950.60 0,23 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nyugdíj nem játék

A kormány szerint a tavaly elfogadott korrekciókkal a nyugdíjrendszer 2030-ra önfenntartó lesz, az azt követő években ugyan a nyugdíjalap újra deficites lesz, ám az évi 0,5-0,75 százalékos GDP-arányos hiányt a gazdaság elvileg finanszírozni tudja. Ádáz politikai harc dúl a nyugdíjasokért - nem először, de valószínűleg utoljára.

2010. január 22. péntek, 07:53

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság cikke

Ugyan még egyetlen parlamenti párt sem állt elő választási programmal, így semmilyen valós ismereteink nincsenek a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos elképzelésekről, mégis ádáz politikai harc dúl a nyugdíjasokért - nem először, de valószínűleg utoljára.

Ugyanis a nyugdíjas-társadalom egyre fiatalabb lesz, s a ma nyugdíjba vonulók közel sem szegény kisnyugdíjasok, holott ez a magyar társadalom - és a média - sztereotípiája. Így optimista vélemények szerint ez lehet az utolsó olyan választási kampány, amely a "ki ígér többet a nyugdíjasoknak" című kötelező gyakorlattal kezdődik.

Az elmúlt fél évben a Bajnai-kormány komoly lépést tett a nyugdíjrendszer tartós finanszírozhatósága felé azzal, hogy a nyugdíjkorhatárt 65 évre emelte, a nyugdíjemelést erősebben kötötte az inflációhoz - eltávolítva azt a nettó béremelkedéstől -, s ezzel párhuzamosan megszüntette a Medgyessy-kormány által bevezetett tizenharmadik havi nyugdíj intézményét.

A tavaly elfogadott módosítások "jó eséllyel lehetővé teszik", hogy a magyar rendszer megbirkózzon a következő évek demográfiai folyamataival, vagyis az ötvenes években születettek nyugdíjba vonulásával és az így csökkenő munkavállaló korú népességgel - olvasható a 2010-es költségvetéshez készített ötvenéves előretekintésben.

A kiadáscsökkentő intézkedések hatására a nyugdíjalap hiánya 2030-as évekre - nettó nyugdíjakkal számolva - a GDP 0,1-0,2 százalékára csökken, míg tavalyelőtt, a parametrikus változtatások előtt, ugyanez a GDP egy százaléka volt. Bár 2060-ig előreszámolva a hiány a GDP 0,75 százalékára nő, ez a hosszú távú fenntarthatóságot várhatóan nem veszélyezteti.

Az állami nyugdíjalapból a legfrissebb, 2008-as adatok szerint 2,755 millió nyugellátást folyósítottak, amiből csak 1,73 millió volt a klasszikus öregségi nyugdíj. A következő öt évben az öregségi nyugdíjasok száma ugyan nő, de az összes nyugdíjas száma csökkenhet a halálozások következtében.

Az átlagos nyugdíj 2008-ban 87,3 ezer forint volt, szemben a 122 ezer forintos nettó átlagkeresettel, ez 72 százalékos helyettesítési rátának felel meg.

A férfiak 2008-ban átlagosan 39,2 éves biztosítási jogviszonnyal a hátuk mögött, átlagosan 92,5 ezer forintos ellátással vonultak nyugalomba, míg a nőknél a két érték átlagosan 38,4 év, illetve 85,8 ezer forint volt. A nők alig 31 százaléka érte el azt a 40 éves szolgálati időt nyugdíjba vonulásakor, amit nemrégiben a Fidesz felvetett kampányában - miszerint a nők a korhatártól függetlenül 40 év után nyugdíjba vonulhatnának.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet