Eddigi adatok alapján az államháztartás központi alrendszere 3,6 százalékos hiánnyal zárt, ami 0,2 százalékkal alacsonyabb a kormány által prognosztizálnál. Az önkormányzatoknál kellően óvatos 0,3 százalékos hiánya amennyiben teljesül - akkor teljesíthető a 3,9 százalékos hiánycél - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a tárca szokásos havi államháztartási tájékoztatóján.
Mint ismert decemberben 205 milliárd forintos szuficittel zárt az államháztartás, így az éves hiány 918,6 milliárd forint lett a vért 992 milliárddal szemben.
Oszkó Péter szerint a kincstárnoki rendszer beváltotta a hozzá fűzött reményeket - részben ennek köszönhető a kiadások kontroll alatt tartása. Annak érdekében, hogy a költségvetési szigor fennmaradhasson marad a bevált kincstárnoki rendszer az államkincstárnál.
A bevételek összességében a vártnál jobban alakultak - néhány kivétellel. A társasági adóból 385 milliárd forint folyt be - ugyanakkor a társasági különadó meghaladta a várakozásokat. A jövedéki adó és az áfa a prognózisok felett alakultak.
Az egyenleget javította a kedvező kamategyenleg, a magánnyugdíjpénztári rendszerből visszalépők járulékátutalása, illetve az állami osztalékbevétel - mondta a pénzügyminiszter.
Oszkó hozzátette, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. eredménye jobb lett a várakozásoknál.
A 2010 bevételi prognózisok jelentő részben makrópálya-prognózison alakulnak, így a január végén elkészülő konvergencia programban áll elő frissített makróprognózissal - ekkor kerülhet sor az esetleges korrekciókra.
Csupán a tavalyi bázisváltozás alapján nem változtat a bevételi prognózisán a tárca.
Mint ismert idén az államháztartás hiánya a GDP 3,8 százaléka lehet - ezen sem módosít most a szaktárca. Az első negyedévben - a korábbi évekhez hasonlóan - deficit meghaladja az időarányost az idén is, így az elsődleges hiány 651 milliárd forint lesz, miközben az elsődleges (kamatkiadások nélkül számított) hiány 287 milliárd forint lesz.
Az éves hiánycél 836 milliárd forint, vagyis az első negyedben a hiányél 75 százaléka teljesül. Az idei 75 százalékkal szemben - tavaly az első negyedben a hiány 61 százaléka keletkezett.
Az adóbevételek jelentős része az második felében folyik be, ugyanakkor a kiadások közül több az első negyedre terhelődik. A MÁV támogatását idén havonta folyósítja az állam - tavaly az első félévben nem fizetett egy fillért sem, de a kamatkiadások is az év elejére nagyobb súllyal esnek, s a kórházak plusz támogatását is az elő félévben fizetik.
