BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mire jött rá Orbán Viktor?

A jövő évi költségvetésben „trükkök százai" találhatóak Orbán Viktor Fidesz elnök szerint, akinek felkérésére elkészült egy jelentés ezen trükkökről - amelyek közül húszat nevesítettek Fidesz közeli közgazdászok. A jelentés szerint a 1066 milliárd forintos jövő évi hiányon felül e trükkök miatt további 1222 milliárd lehet a hiánytúllépés.

2009. december 22. kedd, 12:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Vastagon fogott az Orbán Viktor Fidesz elnök által felkért közgazdászok ceruzája: a most elkészült jelentésük szerint a jövő évi államháztartási hiány akár 1222 milliárd forinttal is is meghaladhatja a deficit a költségvetési törvényben elfogadott 1066 milliárd forintos hiánycélt. A közgazdászok szerint már a makrópálya is hibás: szerint jövőre nem 0,6 százalékos, hanem ennél 1,5 százalékponttal erőteljesebb lesz a GDP visszaesése 2010-ben - ez önmagában mintegy 200 milliárdos rést üthet a bevételeken. ( A költségvetési törvény valójában 0,9 százalékos GDP visszaeséssel kalkulál - a kormány a prognózisát 0,6 százalékra csökkentette - ám a büdzsét nem tervezete újra.)

A bevételi oldalon további 200 milliárd forintos hiányt látnak az adóbevételek túltervezése miatt: társasági adóbevételeknél és az áfánál 50-80 milliárdos elmaradást , a jövedéki adónál 30-60 milliárdos kieséssel kalkulálnak az alacsonyabb fogyasztás miatt - és az elemzők ide sorolják az ingatlanadó negyven milliárdját is - mondván, azt a Fidesz úgy is eltörli és az Alkotmánybíróság is vizsgálja a kérdést, vagyis nem lehet reálisan ennek beszedésével kalkulálni.

A kiadási oldalon további 800 milliárd forintos forráshiányt tártak fel a közgazdászok: központi kormányzat - a feladataihoz mérten - 150 milliárd forinttal kevesebbet kapott a szükségesnél a szakértők szerint, ugyanez az elmaradás az önkormányzati szférában 110 milliárd forint. Az egészségügy - pontosabban a kórházak - finanszírozásból 22 milliárd forint hiányzik, míg az idei hiányból 80-100 milliárd forintot tol át a kormány a jövő évre a szakértők feltételezése szerint. Az MNB veszteségképzésére és tartalékfeltöltésére 140 milliárd forintot szánnak a szakértők - erre a valóban sort kell keríteni - igaz csak 2011-ben. További száz-száz milliárd többletkiadással járhat garanciabeváltások és az állami és önkormányzati cégek konszolidációja.

Nem kis feladat vár a következő kormányra, nem 3,8 százalékos hiányról kell indulnia, hanem ennél jóval magasabbról - mondta Járai Zsigmond a közgazdászok szóvivője, a jelentést bemutató sajtótájékoztatón. Járai újfent a reformok hiányát rótta fel: a MÁV negyven milliárdos megtakarítása nem valósítható meg, hisz nem történtek intézkedések.

Szigorú is lehet a Fidesz

A Fidesz nem 7-10 százalékos hiányt hanem eurót akar - mondta Matolcsy György, volt gazdasági miniszter - vagyis a Fidesz kész a költségvetési megszorításokra, amire 1997-98-ban már volt példa. Egyszer már megtörtént, 2006-ban, hogy az államháztartás bevallott hiánya a választások után hirtelen megugrott, s ez megint előfordulhat - mondta. A költségvetés egy stagnálás közeli állapotra épül miközben gazdaság csökkenő spirálban van. Ebben a költségvetésben 7-8 százalékos hiány van benne, s ezt a Fidesz nem fogadja el, csökkenteni kell - mondta Matolcsy.

Mi nem szeretnénk magas hiányt, mert eurót szeretnénk - mondta a volt gazdasági miniszter. A Fidesz nem magas hiányt szeretne látni, csak szeretné tudni, hogy honnan indulunk. Ha az induló helyzet jóval rosszabb mint amit a kormány sugall, azt figyelembe kell venni.

Most úgy látjuk, hogy minden a növekedésen múlik, ennek beindítására szolgálhatnak az adócsökkentések, az uniós pénzek célzott felhasználása, ám a mostani költségvetés ilyen intézkedéseket nem tartalmaz. A legfontosabb kérdés jövő év közepén az lesz, hogy az új kormány hogyan tudja beindítani a növekedést.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet