A jelenlegi adatok szerint a tervezett szintnek megfelelően alakul az idei államháztartási hiánycél - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a pénzügyi tárca évzáró sajtórendezvényén.
Mint ismert, az idei 3,9 százalékos hiánycél teljesülése jelentős részben a társasági adóbevételek befizetésétől függ - amelynek határnapja hétfő volt.
Bár a PM vezetője nem kívánt konkrét adatokkal szolgálni - erre majd szokás szerint január ötödikén kerülhet sor - érzékeltette, hogy a költségvetési folyamatok a PM várakozásainak megfelelően alakulnak.
A szaktárca idénre 992 milliárd forintos pénzforgalmi hiányt jelzett előre, ami az idei várható GDP 3,9 százaléka, míg 2010-re elfogadott költségvetési törvény 1066 milliárdos deficittel 3,8 százalékos eredményszemléletű hiánycéllal kalkulál.
Az államháztartás hiánya november végén elérte 1123,7 milliárd forintot, ami az éves hiányél 113 százaléka - vagyis decemberben a 131 milliárd forintos többlettel kellene zárnia a kincstári gazdálkodásnak ahhoz - hogy teljesüljön a hiánycél.
A PM szokásos államháztartási tájékoztatóján másfél héttel ezelőtt Katona Tamás, pénzügyi államtitkár elmondta, hogy a szaktárca azzal számol, hogy az adóbevételek megfelelnek majd a várakozásoknak - belső arányok változhatnak - nem kizárt, hogy a társasági adóbevételek némileg elmaradnak majd a várakozásoktól - az áfa-bevételek felülteljesítenek - ám az eddigi adatok szerint a bevételi tervek decemberben elérhetőek. A kiadások a prognózisoknak megfelelően alakulnak, a kormány kiadáscsökkentő intézkedései kezdik meghozni az eredményeit. Az államháztartás havi hiánya - 2008-hoz képest - hónapról-hónapra csökken, így teljesíthetőnek tűnik a 131 milliárdos többlet.
