A PM továbbra is azzal számol, hogy az államháztartás pénzforgalmi hiánya a GDP 3,8 százaléka (eredményszemléletben 3,9 százalék) lesz, vagyis elérhető a 992 milliárdos év végi deficit cél. November végén az államháztartás hiánya 1123,7 milliárd forintra emelkedett, miután tizenegyedik hónapban 75,9 milliárd forinttal nőtt, így az utolsó hónapban 131 milliárdos szuficitre lesz szükség, ami teljesíthető - mondta Katona Tamás, a pénzügyi tárca államtitkára, a minisztérium sajtótájékoztatóján.
A PM azzal számol, hogy az adóbevételek megfelelnek majd a várakozásoknak - belső arányok változhatnak - nem kizárt, hogy a társasági adóbevételek némileg elmaradnak majd a várakozásoktól - az áfa-bevételek felülteljesítenek - ám az eddigi adatok szerint a bevételi tervek decemberben elérhetőek.
A kiadások a prognózisoknak megfelelően alakulnak, a kormány kiadáscsökkentő intézkedései kezdik meghozni az eredményeit. Az államháztartás havi hiánya - 2008-hoz képest - hónapról-hónapra csökken, így teljesíthetőnek tűnik a 131 milliárdos többlet.
Katona Tamás megismételte, hogy a kormány a jövő évi GDP-visszaesés prognózisát 0,9 százalékról 0,6 százalékra emelte - hozzátéve, hogy a pici előrejelzésekhez képest ez még mindig óvatos prognózisnak mondható.
A gazdaság visszaesése a harmadik negyedévben elérte a mélypontot a 7,1 százalékos visszaeséssel, az idei utolsó negyedre már "csak" 5,5 százalékos GDP csökkenést vár a PM az egy évvel korábbi adathoz képest.
A folyó fizetési mérleg idei hiányát 0,5 GDP arányos hiányát vár a PM, jövőre a gazdaság élénkülésére számítva 1,5 százalékos folyó fizetési mérleg deficitet jósol a PM - amely az elmúlt évek adatihoz mérten egyértelműen a stabilitás irányába mutatnak.
