A PSZÁF-ot jelenleg hattagú felügyeleti tanács irányítja, ugyanis a korábbi elnök-elnökhelyettesi felállást az MSZP-SZDSZ kormány alakította át hét évvel ezelőtt - akkor a tanácsi irányítást a hatékonysággal indokolták s nem utolsósorban így lehetett megszabadulni az Orbán-kormányhoz kötődő Szász Károlytól.
A kormány által beterjesztett mostani javaslat csupán egy elnökkel Farkas Ádámmal számolt, ám a parlament hétfőn este a módosító javaslatok között beszavazott egy olyan kiegészítést, amely szerint az elnök munkáját két alelnök is segítené. Az ügy pikantériája, hogy a vezetőket még Bajnai Gordon nevezhetné ki, a jogszabálytervezet szerint hat esztendőre.
Az egyik alelnök a fogyasztóvédelmi tevékenységet vinné, a másik vélhetően általános feladatot kapna. Az alelnökök fölött - a miniszterelnöki kinevezés ellenére - a munkáltatói jogokat az elnök gyakorolná, a fizetésük pedig a mindenkori MNB-elnöki jutatás negyede lenne.
Amennyiben a következő kormány is eljátszaná a törvénymódosításos trükköt, vagyis átalakítaná a felügyelet vezetését, a három vezető hathavi juttatásra jogosult. Ugyancsak jár a végkielégítés lemondás esetén, illetve a megbízás lejártával.
A PSZÁF-törvény módosításáról a parlament várhatóan a jövő héten szavaz, így a tervek szerint az januárban életbe léphet.
