Egyedül a főváros-vidék viszonylatban várható az eddig is folyamatosan növekvő különbségek további éleződése. Ráadásul, a válság után a munkanélküliség most bizonyosan nem a kiinduló pontokba fog visszahúzódni, hanem az eredeti térszerkezetet követve az ország társadalmilag és gazdaságilag elmaradott külső és belső perifériáiba záródik vissza a probléma.
Az eddig információk szerint a vállalati szféra a legnagyobb gazdasági visszaesést éppen konjunktúra idején nyertesnek számító térségekben szenvedi el. Az elmúlt 10-15 évben a Dunántúl észak-nyugati részén létesült exportorientált feldolgozóipari nagyvállalatok, illetve ezek beszállítói most kénytelenek termelésüket visszafogni, alkalmazottaik egy részét elbocsátani, esetleg tevékenységüket megszüntetni.
Az ipari termelésben élen járó megyék közül Komárom-Esztergom megye veszteségei a legjelentősebbek: a legtöbb, 3300 munkahelyet érintő visszaesést a Nokia-beszállítók leépítései nyomán Komárom varosa szenvedte el, a második helyen szereplő Esztergomban 2000 fő vesztette el állását a Suzuki termelés csökkentésnek következtében, Tatabányán pedig a Sanmina leépítései okoznak jelentős gondokat.
Ugyanakkor a gazdasági perifériákról - Alföld, Dél-Dunántúl - nem érkeznek elbocsátásról hírek - hisz komoly nagyipar itt nem alakult ki.
