BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Budapest Pekingtől tanulna olimpiát rendezni

A fővárosi közgyűlés korábban döntést hozott a 2020-as nyári rendezésének megpályázásról a kérdés hamarost újra a közgyűlés elé kerül - mondta Demszky Gábor főpolgármester miután hazatért Pekingből.

2009. július 27. hétfő, 13:22

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A múlt héten a kínai fővárosban járt Demszky Gábor a magyar főváros 2020-as olimpiai kandidálásával kapcsolatban folytatott tárgyalásokat tervezési, rendezési és utóhasznosítási témákban a kínai illetékesekkel.

Guo Jinlong, Peking főpolgármestere az olimpia utóhatásairól és az ennek köszönhetően a kínai fővárosban történt fejlesztésekről és további tervekről adott tájékoztatást Peking a szponzorációból, a jegyértékesítésekből és a televíziós jogokból ma már közel egy milliárd eurónyi azonnali bevételre tett szert, ezért egyre több város köti össze rekonstrukciós programját, valamint tömegközlekedésének és infrastruktúrájának átfogó modernizációját az olimpia megpályázásával és megrendezésével.

Demszky Gábor főpolgármester emlékeztetett arra, hogy Budapest már döntött a 2020-as olimpia megpályázásáról, amikor tavaly decemberben a fővárosi közgyűlés ötpárti igent mondott a BOM által előkészített Olimpia Törvényre és az olimpiai helyszíneket meghatározó városfejlesztési struktúratervre, ezért az érdemi munka már megkezdődött.

A főpolgármester elmondta, az olimpia a leghatékonyabb országépítő és gazdaságélénkítő projekt, vagyis az európai uniós pénzek még sikeresebb lehívásának a motorja lehet.

Éppen ezért hamarosan újra a közgyűlés elé kerül a budapesti olimpia témája, amit megelőzően egyeztetést fog kezdeményezni a frakcióvezetőkkel, hiszen az ötpárti konszenzus továbbra is kiemelkedően fontos ebben az ügyben. A Főváros vezetésének célja, hogy előkészítse a terepet a következő kormánynak és a következő közgyűlésnek, hogy 2011-ben megalapozott döntést tudjanak hozni a pályázatról és legyen idejük megvitatni, hogy az ország teherbíró képessége és az olimpia hosszú távú haszna arányban vannak-e egymással.

Beleznay Éva főépítész hangsúlyozta, hogy nem az olimpia miatt fejleszt a város, hanem városfejlesztési céljaihoz húzóprojektnek tekinti az olimpiát. Az olimpiai helyszínek megválasztása során kiemelt szempont volt, hogy lökést adjon a ma még alulhasznosított területek megújításának, valamint hogy az olimpia kiszolgálására kialakított közlekedési rendszer és sportlétesítmények "utóhasznosítása" a város lakói számára ma még hiányzó szolgáltatásokat eredményezzen.

Szalay-Berzeviczy Attila szerint az Olimpia Törvény parlamenti elfogadása nélkülözhetetlen feltétele Budapest 2011-es jelentkezésének érdemi előkészítéséhez. Minél később kezd el vele foglalkozni az országgyűlés, annál kevesebb idő marad a pályázat előkészítésére. Mint hozzátette, Budapest 2020-as pályázata szempontjából kiemelkedően fontos dátum lesz október 2-a, amikor is a Nemzetközi Olimpiai Bizottság dönt arról, hogy a Chicago, Madrid, Rio de Janeiro és Tokió négyesből mely város adhat otthont a 2016-os játékoknak.

A BOM vezetője szerint a magyar érdekek szempontjából az amerikai kontinens két városa jelentené a legkedvezőbb döntést. Madrid esetleges győzelme 2028-ig levenné Budapest kandidálását a napirendről.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet