Mintegy 2 százalékkal kevesebb úthasználati jogosultságot (e-matricát) szereztek be a járművezetők 2009 első felében, mint egy évvel korábban - közölte az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Zrt. az MTI-vel, hozzátéve: az elmúlt öt évben nem volt példa arra, hogy csökkenjenek az eladások.
A csökkenés üteme a második negyedévben mérséklődött, az ÁAK bevétele az első félévben így is 4 százalékkal visszaesett, miközben az autópályák forgalma mintegy 5 százalékkal volt alacsonyabb 2008 első félévénél.
A legszembetűnőbb visszaesés a havi, a heti és a teherautók számára érvényes egynapos matricák forgalmában volt tapasztalható: az elsőből 6, a másodikból 3, a harmadikból 7 százalékkal fogyott kevesebb az első félévben. A felsoroltakkal szemben az éves e-matricák eladásainál stagnálás, míg a négynapos változatnál enyhe, egy százalékos emelkedést regisztráltak.
A legnagyobb visszaesés az M1-es autópályán volt megfigyelhető: itt 2009 január-június között átlagosan 7-10 százalékkal közlekedett kevesebb jármű, mint tavaly. Szintén visszaesés mutatkozott az M3-as és M7-es autópályákon, ezek mértéke megközelítőleg 5 százalékos volt.
Az újonnan átadott pályaszakaszok térségében ugyanakkor jelentős forgalomnövekedést mért az ÁAK.
