A vagyonadó bizonyos rendelkezései egyszerűen kikerülhetők - olvasható a Magyar Nemzetben. A törvény azt mondja ki, hogy az érintetteknek azon ingatlan után, amiben életvitelszerűen laknak, csak akkor kell vagyonadót fizetniük, ha annak forgalmi értéke 30 millió forint felett van, a második épület 15 millió forint felett adóköteles, az összes többi pedig értékhatár nélkül.
A lapnak nyilatkozó Angyal József okleveles adószakértő szerint azonban az adót a tulajdonosnak vagy a haszonélvezeti jog jogosultjának kell megfizetnie, így a több ingatlannal rendelkező családoknak nem kell mást tenni, mint a gyerekek vagy rokonok javára haszonélvezetet bejegyeztetni, az érintetteknek pedig oda kell költözniük - ekkor pedig csak a 30 milliós értékhatár általános szabálya szerint kell adót fizetni.
A szakértő azt is kifejtette a lapban, hogy számos visszás helyzetet eredményezhet a jelenlegi szabályozás, főleg az életvitelszerűen ott tartózkodás kitétel miatt: ha például valaki munkája következtében otthonán kívül kénytelen lakást bérelni, hátrahagyott lakóingatlana teljes értéke után köteles adózni. A leginkább kifogásolható a szakértő szerint a forgalmi érték kérdése, amely jogszabályi iránymutatás nélkül jogbizonytalanságot szül, ezért Angyal az Alkotmánybíróság előtt támadja meg a jogszabályt - írja a lap.
