Tegnap Oroszország feloldotta a magyar húsfeldolgozók exportjának ideiglenes korlátozását. A román piac eddig is nyitva állt, sőt, rengeteg élősertést visznek Romániába, ahol egy amerikai cég épített feldolgozókat, a román gazdák pedig minden állat után 70 eurós támogatást kapnak - írja a lap. A hazai sertéstartást azonban a hirtelen támadt román kereslet sem tudja kihúzni a kátyúból a lap szerint: jelenleg mintegy 3 milliós a sertésállomány, a nyolcvanas évek 9-10 milliós számával szemben.
Egy darabig nem is lesz több sertés - mondta a Népszabadságnak Sákán Antal a Magyar Sertéstermelők Szövetségének elnöke. A kisebb termelők a magas tartási költségek miatt már régen felhagytak az állattartással, a nagyobbak pedig éppen egy beruházási kampány elején állnak, illetve tovább növelik a sertéstartók kiadásait, a jövedelmet nem termelő, ám elengedhetetlen környezetvédelmi beruházások is.
A lap idézi Éder Tamást, a Hússzövetség elnökét, aki attól tart, a sertéságazat úgy járhat, ahogy korábban a tejesek: az olasz vevők által ígért literenkénti 100 forint feletti ár miatt sok tehenész felmondta a hazai feldolgozókkal a szerződést, így azok piacot veszítettek, miután pedig az olaszoknak nincs szükségük a magyar tejre, a hazai feldolgozók - piac hiányában - már csak 55 forintot fizetnek.
