Legkorábban 2011-től már nem éri meg az amerikai vállalatoknak, hogy fantomcégeket hozzanak létre hazánkban, ez kellemetlenül érinti a négy nagy multinacionális tanácsadó magyarországi leányvállalatait is - írja a Népszabadság. Az USA-ban létrehozott magyar fantomcégekre az új egyezmény nem vonatkozik, ezeket amerikai adószakértők egyébként is adóelkerülés igen átlátszó formáinak tartják. A gyakorlatilag jóváhagyott kétoldalú egyezmény hatására a lap szerint a Magyarországon céget működtető amerikai vállalatok a jövőben csak akkor profitálhatnak a tulajdonosi körtől függetlenül a kedvezményekből, ha az itteni cégük az amerikaihoz képest "jelentős méretűnek" mondható. Mindez az offshore cégek magyarországi visszaszorításával párosulva alaposan beszűkíti a négy nagy nemzetközi tanácsadócég - a Deloitte, a PricewaterhouseCoopers, a KPMG és az Ernst & Young - itteni leányvállalatainak mozgásterét és bevételeiket - mondják a Népszabadság washingtoni forrásai, hiszen ezek a cégek a jelenlegi megállapodás előnyeit kihasználva olyan adótervezési struktúrákat dolgoznak ki, amelyek lehetővé teszik, hogy az USA-ból kapott jogdíj, kamat vagy tőkejövedelem tekintetében a külföldi tulajdonos jelentős adómegtakarításokat érjen el, akár a teljes adóterhet elkerülje - írja a lap. A magyarországi "nagy négyes" ezzel lekerül a nemzetközi adótervezés térképéről - fogalmazott cikkíró kérdésére az egyik amerikai cég adószakértője.
