Az első negyedben a GDP 5,4 százalékkal csökkent és bár bizonyos jelek a mélypont elérésére utalnak a második negyedévi GDP adat még ennél is erősebb visszaesést mutathat, mivel kimerültek a vállalati tartalékok - olvasható a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet legfrissebb gazdasági előrejelzésben.
Az év egészére a korábbi négy-öt százalékos visszaesésről hat százalékra rontotta az intézet a „növekedési" kilátásokat" miközben az éves inflációs előrejelzést 3,7 százalékról 5,2 százalékra emelték.
Az ipar és mezőgazdaság 10-15 százalékos, az építőipar teljesítmények 3-5 százalékos csökkenését várják a kutatók, de ezt utóbbi területen már a stagnálás sem zárható ki. A Kopint-Tárki ht százalékos - a hivatalosnál alacsonyabb - GDP prognózisát a vártnál nagyobb importkieséssel magyarázza: a cég 14,5 százalékos exportcsökkenés mellett 17 százalékos importkieséssel számol. A kutatók szerint a magánfogyasztás és a beruházások mértéke is hét-hét százalékkal csökken.
A cég szerint az elmúlt hónapokban enyhült nyomás a feltörekvő országok és így Magyarország pénzpiacain, ennek köszönhetően a forint a tavasz folyamán 15 százalékkal erősödött. A kilátásokat rontja, hogy a devizapiac likviditása még nem állt helyre, így év végéig több visszaeséssel tarkított erősödő trend várható.
A kutatók felhívják arra a figyelmet a megszorítások következtében a megtakarítási ráta az idén elérheti a GDP 5 százalékát, emellett a várható a két százalékos folyó fizetési mérleghiány, illetve a hivatalossal megegyező 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási deficit.
