BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milyen lenne a Fidesz lakáspolitikája?

Mádi László fideszes képviselő, a Figyelő legújabb számában megjelent cikke szerint a lakáspiac problémáit a mobilitás hiánya, a bérlakások alacsony száma, az energiatakarékosság és a bérlő-tulajdonos állapotok közötti átjárás jogi kereteinek hiánya jelentik.

2009. június 19. péntek, 09:57

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Július elsejével a kormány felszámolja a lakáspolitikai eszköztár két lényegi eszközét: megszűnik a "szocpol", illetve felszámolják a forintalapú lakáshitelek kamattámogatásának lehetőségét is - írja a Figyelő legfrissebb számában Mádi László fideszes országgyűlési képviselő, a párt Otthonteremtési Műhelyének elnöke. Véleménye szerint hazánk kifejezetten keveset költ lakástámogatásokra: az uniós országok általában a GDP 1–2 százalékával szemben 0,8 százalék alatt.

Magyarországon ma nem az abszolút lakáshiány, hanem a lakásmobilitás alacsony szintje, a korszerűsítések tömeges elmaradása a legnagyobb probléma a szerző szerint, a mobilitás ösztönzésére az illetékterhek csökkenését, illetve az átruházáshoz kapcsolódó személyi jövedelemadó mérséklését ajánlja. Európai összehasonlításban is egyedülállóan alacsony a bérlakások aránya hazánkban - teszi hozzá Mádi, ezért a bérlakások kifehérítését és az üresen állók bérleményként történő hasznosítását, illetve bérlakások építését tartja szükségesnek.

Mádi szerint segíteni kell az energiatakarékos és a humánus lakókörnyezet megteremtését, ő minden állami támogatás elnyeréséhez ezeket szabná feltételül, uniós forrásokkal a korszerűsítéseknek jelentős munkahelymegtartó és -teremtő hatása lenne értékelése szerint. Problémának tartja a képviselő, hogy a panelfelújítások szinte csak a szigetelésre és a nyílászárók cseréjére terjednek ki, a nagyobb élőmunka-igényű építőipari munkáknál pedig alacsonyabb áfa-kulcsot tart szükségesnek.

A mai válság közepette megkerülhetetlen kétfajta mobilitási csatorna megnyitása: a tulajdonos-bérlő-tulajdonos átjárás jogi feltételeinek megteremtése, illetve a "lefelé" történő változtatás lehetőségének megnyitása - áll a cikkben. A válság kapcsán arra hívja fel a figyelmet Mádi, hogy a kisebb - és esetleg komfortosabb - lakás sok esetben szerencsésebb megoldás lehet sokak számára. Egy korszerű lakáspolitikának egyszerre kell a szociális, a társadalmi és a gazdasági érdekeket szolgálnia, ezért kívánatos lenne az újlakásépítés ösztönzése gyermekvállalással vagy az első lakáshoz jutással összekötve - véli a politikus.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet