Az ország importkereslete a fogyasztás visszaesésével párhuzamosan csökkent, ám ennél kisebb mértékben esett vissza a kivitel - ez az irány, amerre menni kell - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter az MGYOSZ rendezvényén.
Az államadósság kiugró a régióban, ez teszi sebezhetővé a magyar gazdaságot is. A magas eladósodottság nem teszi lehetővé a hiány növelését, ugyanis a külső szeplők szemében a hat százalék feletti gazdasági visszaesés és a magas államadósság befektetési szempontból kockázatossá teszi a magyar gazdaságot.
Nincs más választás: a tervezetnél magasabb hiánycél felett senki nem finanszírozza a magyar gazdaságot - ezt minden fórumon közölték velünk - mondta a pénzügyminiszter. A költségvetés adóbevételei "brutális mértékben" csökkentek - ezt a trendet csak a kiadások csökkentésével lehet ellensúlyozni - mondta Oszkó.
Az idén a tervezetthez képest 800 milliárd forinttal kevesebb adó folyik be az államháztartásban. A kormány tervei szerint ezért kerül sor a költségvetési kiadások 1300 milliárd forintos csökkentésre. A költségvetési hiány tartása nem csupán egy mutató teljesítését, hanem a versenyképesség javulását hozhatja magával.
A 2010-es kiadáscsökkentések az önkormányzati és állami kiadások csökkentést teszi szükségessé, az eddig meghozott szociális kiadáscsökkentések után. Közép- és hossztávon csakis a gazdasági növekedés "helyreállítása" lehet megoldás, hiszen csak így lehet adósságot finanszírozni és nem utolsó sorban az általános jólétet növelni.
