BUX 138714.03 -0,56 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Oszkó: 3,9 százalékos hiány felett nem finanszíroznak minket

A gazdasági válság olyan helyzetbe kényszeríti a magyar gazdaságot amelynek vannak pozitív hozadékai is: a csökkenő fogyasztás mellett növekvő megtakarítás javíthatja a külső egyensúlyt.

2009. június 18. csütörtök, 10:43

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ország importkereslete a fogyasztás visszaesésével párhuzamosan csökkent, ám ennél kisebb mértékben esett vissza a kivitel - ez az irány, amerre menni kell - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter az MGYOSZ rendezvényén.

Az államadósság kiugró a régióban, ez teszi sebezhetővé a magyar gazdaságot is. A magas eladósodottság nem teszi lehetővé a hiány növelését, ugyanis a külső szeplők szemében a hat százalék feletti gazdasági visszaesés és a magas államadósság befektetési szempontból kockázatossá teszi a magyar gazdaságot.

Nincs más választás: a tervezetnél magasabb hiánycél felett senki nem finanszírozza a magyar gazdaságot - ezt minden fórumon közölték velünk - mondta a pénzügyminiszter. A költségvetés adóbevételei "brutális mértékben" csökkentek - ezt a trendet csak a kiadások csökkentésével lehet ellensúlyozni - mondta Oszkó.

Az idén a tervezetthez képest 800 milliárd forinttal kevesebb adó folyik be az államháztartásban. A kormány tervei szerint ezért kerül sor a költségvetési kiadások 1300 milliárd forintos csökkentésre. A költségvetési hiány tartása nem csupán egy mutató teljesítését, hanem a versenyképesség javulását hozhatja magával.

A 2010-es kiadáscsökkentések az önkormányzati és állami kiadások csökkentést teszi szükségessé, az eddig meghozott szociális kiadáscsökkentések után. Közép- és hossztávon csakis a gazdasági növekedés "helyreállítása" lehet megoldás, hiszen csak így lehet adósságot finanszírozni és nem utolsó sorban az általános jólétet növelni.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet