A harminc milliárd forinttal kisebb többlet nem vezethető vissza strukturális okokra, a kifizetések hónapok közötti tologatásának az eredménye a vártnál kisebb költségvetési deficit. Az első öt hónapban a hiány 568,7 milliárd forint volt, ez GDP 2,2 százalékának megfelelő összeg - mondta Katona Tamás a pénzügyi tárca államtitkára.
Júniusra 276,1 milliárd forintos deficitet vár a PM - a június tipikusan deficitet hozó hónap- tavaly közel 300 milliárd forintos volt a június havi deficit.
A szaktárca fönntartja mind a félévi 844,8 milliárd forintos, mind az év végi hiányprognózisát, vagyis decemberre 989 milliárd forintos deficitet jeleznek, ami eredményszemléletben a GDP 3,9 százalékának megfelelő hiány.
Mint az látható az év második felében a prognózis szerint mindössze 140 milliárd forinttal nőhet a deficit.
A PM érvelése szerint a költségvetés minden évben fejnehéz, ez idén sem lesz másként, ráadásul az év elején meghozott kiadáscsökkentő intézkedések csak az év második felében érvényesülnek, így nincs ok hiánycél módosítására.
Oszkó Péter pénzügyminiszter egy mai rendezvényen úgy fogalmazott, hogy a kormány betartja a 3,9 százalékos hiánycélt, hisz a magyar gazdaságot finanszírozó piaci és nem piaci szereplők világosan kifejtették, hogy a magyar államadósság finanszírozásnak minimális követelménye a hiánycél megtartása.
