A gazdasági válság után is Magyarország egyik húzóágazata lehet a járműipar - a logisztika, a gyógyszeripar és az információtechnológia mellett -, ezért mindent meg kell tenni, hogy a válság végén előnyös pozícióból vehessen részt a globális fellendülésben - mondta Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. Az iparág fejlesztése érdekében június elején fogadta el a kormány a 2009 és 2011 között végrehajtandó közúti járműipari akciótervet, a logisztikai ágazat akcióterve is készen van, a jóváhagyására vár, a gyógyszeriparit pedig még egyeztetik a szakma képviselőivel - tette hozzá Varga. A járműipari végtermékgyártás Magyarországon a bruttó hazai termékhez 3,1 százalékban járult hozzá, ennél a világon csak a német és a cseh járműipar hozzájárulása nagyobb, mindkét országban 3,7 százalék - idézte a 2006-os adatokat a miniszter. Az akcióterv nem pénzügyi mentőcsomag, hanem a szektor képviselőivel egyeztetett terv arról, hogyan erősíthetik meg az ágazatot , négy legfontosabb célkitűzése: a munkahelyek megtartása, a szakképzés fejlesztése, a beruházások és a kutatás-fejlesztés ösztönzése. Ezekhez a legfontosabb, hogy a pénzintézetek a jövőben is folyósítsanak hiteleket az ágazat számára. A szakma képviselői üdvözölték, hogy a kormány elsőként foglalkozott az ágazattal, az eddigi munkahelymegtartó programok és k+f pályázatok segítik az ágazat talpon maradását - mondta Lepsényi István, a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. vezérigazgatója, az Autóipari Versenyképességi Munkacsoport társelnöke.
