BUX 139485.15 1,35 %
OTP 44860 2,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevés lehet a gazdáknak ígért segítség

A mezőgazdasági érdekképviseletek szerint a kártérítési alap nem tudja majd kellőképp orvosolni a gazdák aszály következtében elszenvedett veszteségeit.

2009. június 5. péntek, 16:50

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ), valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) véleménye szerint a kárenyhítési alap nem tudja majd kellőképpen megsegíteni az aszály miatt kárt szenvedett gazdákat, mivel erre sem a források nem elegendőek, sem pedig az agrár kárenyhítési alap szabályzata nem teszi alkalmassá a ténylegesen bekövetkező károk enyhítésére.

A gazdák aszály miatt elszenvedett kára várhatóan jóval nagyobb lesz, mint amennyit a kárenyhítési alap biztosíthat számukra - idézte Magyar Györgyöt, az MOSZ titkárát az MTI. Az alap forrását a termelők általi befizetések, valamint a költségvetés ugyanolyan arányú hozzájárulásából származik. Ez az összeg legfeljebb 4-5 milliárd forint lehet, míg a károk tényleges enyhítésére ennél jóval nagyobb összegre lenne szükség.

A Magosz véleménye szerint az országos aszály kihirdetését tartalmazó miniszteri nyilatkozatot túl későn tették közzé és a kártérítés sok gazda veszteségeit nem tudja majd pótolni. A Magosz vezetői szerint a helyzetre az jelenthet megoldást, hogy az öntözéshez szükséges pályázatokat és az öntözővizet az eddiginél könnyebben hozzáférhetővé teszi az agrárkormányzat a gazdálkodók számára.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet