A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ), valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) véleménye szerint a kárenyhítési alap nem tudja majd kellőképpen megsegíteni az aszály miatt kárt szenvedett gazdákat, mivel erre sem a források nem elegendőek, sem pedig az agrár kárenyhítési alap szabályzata nem teszi alkalmassá a ténylegesen bekövetkező károk enyhítésére.
A gazdák aszály miatt elszenvedett kára várhatóan jóval nagyobb lesz, mint amennyit a kárenyhítési alap biztosíthat számukra - idézte Magyar Györgyöt, az MOSZ titkárát az MTI. Az alap forrását a termelők általi befizetések, valamint a költségvetés ugyanolyan arányú hozzájárulásából származik. Ez az összeg legfeljebb 4-5 milliárd forint lehet, míg a károk tényleges enyhítésére ennél jóval nagyobb összegre lenne szükség.
A Magosz véleménye szerint az országos aszály kihirdetését tartalmazó miniszteri nyilatkozatot túl későn tették közzé és a kártérítés sok gazda veszteségeit nem tudja majd pótolni. A Magosz vezetői szerint a helyzetre az jelenthet megoldást, hogy az öntözéshez szükséges pályázatokat és az öntözővizet az eddiginél könnyebben hozzáférhetővé teszi az agrárkormányzat a gazdálkodók számára.
