A 2009-es és a 2010-es számok nem jelentenek újdonságot, azokat az IMF-fel folytatott konzultáció után nyilvánosságra hozott makropálya már tartalmazta.
A szaktárca közlése szerint a féléves konvergenciajelentést május 29-én, pénteken juttatták el Brüsszelbe.
A jelentés kapcsolódik az évente aktualizált konvergenciaprogramokhoz, melyeket minden uniós tagország decemberben készít el. Magyarország 2006-ban vállalta, hogy a konvergenciafolyamat helyzetéről, az államháztartási egyensúly javításának menetéről, az ezt szolgáló strukturális reformok előrehaladásáról sűrűbben, hathavonta készít összefoglalót. Eddig négy ilyen jelentés készült (évente kettő) 2007-ben és 2008-ban, mégpedig áprilisban és szeptemberben.
A mostani jelentés is áprilisban lett volna aktuális, ám az unióval történt megállapodás alapján ennek határideje május végére változott, hogy az összefoglaló teljes képet tudjon adni a felülvizsgált makrogazdasági és költségvetési pályáról, a tervezett és eldöntött kiadáscsökkentő, valamint strukturális intézkedésekről.
Ez a jelentés annyiban bővült a korábbiakhoz képest, hogy nem csak az eddig megtett intézkedésekről, valamint a jelenlegi helyzetről tartalmaz beszámolót, hanem az idei esztendő mellett kitekintést ad 2010-re és 2011-re is - fogalmaz a szaktárca közleménye.
Forrás: PM
