Egyes szakértők dacára a cégben megjelent új tulajdonosoknak és az állami segítségnek legfeljebb 30 százalék esélyt adnak annak, hogy az Opel talpon marad - írja a BBC. A múlt héten még Karl-Theodor zu Guttenberg német gazdasági miniszter is elszólta magát, amikor kijelentette, jobb lenne hagyni csődbe menni az autógyártót. Ez arra utalhatott, hogy az elbocsátott dolgozók végkielégítését is figyelembe véve olcsóbb lenne a fizetésképtelenségi eljárás, azaz a talpra állás rábízása a piaci viszonyokra, mint a vállalt túlélésének biztosítása állami segítséggel.
A tisztázatlan kérdések sorában az első az, milyen hatással lesz a GM várhatóan órákon belül bejelentendő csődje európai leányára. Az amerikai cég élő kapcsolatot akar az Opel/Vauxhall-lal, csakhogy hosszú időkre alámerül a fizetésképtelenségi eljárásba.
A második nyitott probléma a vevők reagálása. Az Opel és a Vauxhall ugyan nem a Rover, amelytől egyszerűen elfordultak a fogyasztók, ám hiába voltak eddig népszerűek ezek az autók a jótállásokkal és a pótalkatrész-ellátással kapcsolatos aggodalmak megingathatják a bizalmukat. Különösen azért, mert számtalan tuti ajánlatot kínáló versenytárs nyúlná le szívesen az Opellel rendelkező autósokat.
A beszállítók sem lehetnek nyugodtak a GM európai üzemeinek fizetőképességét illetően, főleg, hogy a néhai anyavállalat csődvédelem alatt áll. Igaz, a német kormány áthidaló hitele ezen a gondon enyhíthet.
A Magna alkatrészgyártó vállalat és nem autógyártó. Vajon képes lesz-e levezényelni egy az utóbbi kategóriába tartozó cég átszervezését, különösen ha figyelembe vesszük, hogy az Opel/Vauxhall az elmúlt 10 évből 9-ben veszteséges volt.
A fő kérdés az, hogyan és nagyon nem mellesleg hol fogja az új tulaj megvágni a költségeket? A németországi munkahelyek vannak a legnagyobb biztonságban, mert a német kormány vállalta a kivásárláshoz kapcsolódó legnagyobb terheket. De mi lesz a spanyol, lengyel, belga, magyar munkahelyekkel?
