BUX 137704.05 -1,28 %
OTP 44220 -1,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Két évre csökken az anyasági szabadság 2010-től

A parlament az MSZP és az SZDSZ szavazataival elfogadta az anyasági szabadság szigorítását, így a gyed és a gyes együttes időtartalma két évre csökken.

2009. május 25. hétfő, 18:10

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az országgyűlés 199 igen, 164 nem és három tartózkodás mellett elfogadta a gyes, illetve a gyed három évről két évre csökkentését. A javaslatot az MSZP és a SZDSZ frakció megszavazta, a többi párt ellenezte.

Szigorodnak a jogosultsági szabályok is: a magasabb összegű gyed - társadalombiztosítási ellátásként -, csak annak a szülőnek jár a jövőben, aki legalább egy évet a szülés előtt munkában töltött, a teljes időszakra pedig csak akkor jár, ha a munkában töltött időszak eléri a másfél évet. Ellenkező esetben a gyermek két éves koráig gyed helyett (amelynek jelenlegi értéke bruttó 110 ezer forint havonta) csak a mintegy 29 ezer forintos - alanyi jogon járó - gyes jár a szülőnek.

A szigorítások csak a 2010 április 30. után születendő gyermekeket, illetve szüleiket érinti, így 2012-2013-ban rövidül le ténylegesen a gyed-gyes mértéke két évre.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet