Az országgyűlés 199 igen, 164 nem és három tartózkodás mellett elfogadta a gyes, illetve a gyed három évről két évre csökkentését. A javaslatot az MSZP és a SZDSZ frakció megszavazta, a többi párt ellenezte.
Szigorodnak a jogosultsági szabályok is: a magasabb összegű gyed - társadalombiztosítási ellátásként -, csak annak a szülőnek jár a jövőben, aki legalább egy évet a szülés előtt munkában töltött, a teljes időszakra pedig csak akkor jár, ha a munkában töltött időszak eléri a másfél évet. Ellenkező esetben a gyermek két éves koráig gyed helyett (amelynek jelenlegi értéke bruttó 110 ezer forint havonta) csak a mintegy 29 ezer forintos - alanyi jogon járó - gyes jár a szülőnek.
A szigorítások csak a 2010 április 30. után születendő gyermekeket, illetve szüleiket érinti, így 2012-2013-ban rövidül le ténylegesen a gyed-gyes mértéke két évre.
